Avatar billede brynil Nybegynder
05. oktober 2002 - 21:25 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Datagrid - buttons i footer eller udenfor grid

For at undgå at der vises knapper ud for hver post i et datagrid, har jeg forsøgt at flytte EditItemTemplate ned i FooterTemplate, men så mangler der tilsyneladende en reference til den post der skal opdateres, for jeg får flg. fejlmedd:

System.IndexOutOfRangeException: There is no row at position -1.

...med henvisning til:

Line 41:  dataSet.Tables(0).Rows(row).Item("BrugerNavn") = EditText1.Text

Kan det -med omskrivning- lade sig gøre på den beskrevne måde?

-----

Jeg har forsøgt mig med Buttons udenfor grid'et, men de vil ikke sån bare lige lade sig anvende på update-sub'en, på grund af de efterfølgende argumenter. Suben er lavet som:

  Sub Update(obj As Object, E As DataGridCommandEventArgs)

Fejlmedd:

BC30408: Method 'Public Sub Update(obj As Object, E As System.Web.UI.WebControls.DataGridCommandEventArgs)' does not have the same signature as delegate 'Delegate Sub EventHandler(sender As Object, e As System.EventArgs)'.

..med henvisning til:

Line 153:  <asp:Button OnClick="Update" Text="Kommentar" runat="server"/><br/>

Er det muligt at få denne metode til at virke?

-----

Jeg ved godt det er 2 spørgsmål, men da det som udgangspunkt er samme problemstilling er det jo nok med en løsning på det ene af dem.

Jeg håber i kan hjælpe med en 'enkel' løsning eller fortælle mig i hvilken retning løsningen skal findes.
Avatar billede z42cool Nybegynder
06. oktober 2002 - 12:29 #1
En event handler for en knap skal have signaturen (Sender As Object, E As EventArgs) så din handler Update skal se ud som følger:

Public Sub Update (Sender As Object, E As EventArgs)
End Sub
Avatar billede brynil Nybegynder
06. oktober 2002 - 12:48 #2
Jeg forsøgte tidligere at ændre DataGridCommandEventArgs til EventArgs, men så fungerede funktionerne EventData.EditItemIndex ikke, som jeg brugte til at opdatere med.

Nu har jeg så lavet opdateringen udenom datagrid ved bare at skrive tilbage til xml-filen. Så en brugbar løsning har jeg da.

Men jeg er stadig meget interesseret i at vide hvordan (hvis) jeg kan udføre en sub med en signatur som nævnt. Altså hvis jeg ønsker at gøre det fra en knap udenfor gridet, og bevare funktionaliteten fra grid'et. Jeg kan sagtens forestille mig at jeg ku bruge det hvis det kan lade sig gøre.
Avatar billede brynil Nybegynder
06. oktober 2002 - 15:48 #3
!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester