Avatar billede qeed Nybegynder
08. oktober 2002 - 01:00 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

coaxial kabel eller optisk

Hey derude

Hvad er bedst mellem dvd og reciever
skal jeg bruge mit 24 karats digitale coaxiale guldkabel eller et optisk kabel til 400 kr.

Philip
Avatar billede p2 Nybegynder
08. oktober 2002 - 01:03 #1
coaxial kabel giver det bedste og reneste signal!
Avatar billede krukken Juniormester
08. oktober 2002 - 09:08 #2
http://www.cedmagazine.com/ced/2001/0401/04d.htm
Her kan du se en sammenligning! Så kan du selv bestemme dig for hvad du har brug for!
Avatar billede clausmeyer Nybegynder
08. oktober 2002 - 19:37 #3
rigtig gode kabler

http://av-connection.com/



det er vist en smags sag hvad der er bedst nogen er til det ene nogen er til det andet
Avatar billede clausmeyer Nybegynder
09. oktober 2002 - 18:43 #4
lukke ?
Avatar billede qualicase Nybegynder
15. oktober 2002 - 22:38 #5
Det er lige meget med mindre du har et 1 klasse anlæg med diamant kabler til det hele. Ellers kan du ikke høre forskel..!!
Avatar billede jacobs1 Nybegynder
16. oktober 2002 - 18:17 #6
Det digitale signals format gennem et coaxialt og et optisk kabel er i denne sammenhænge det samme; nemlig sp/dif (sony og phillips digitale interface), så er der kun lederen tilbage, og da der er et mindre tab gennem optisk fiber, er dette i teorien det bedste, og standarden i den proffesionelle verden.
Alt dette er kun teori, og hvis længden fx er 1 meter, vil der ikke være nogen bemærkelsesværdig forskel, da spændingen i coaxialt trods alt er omkring 5V.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester