Avatar billede faellesnet Nybegynder
08. oktober 2002 - 19:49 Der er 11 kommentarer og
4 løsninger

"implementering" af ASP

Jeg er ved at opbygge et netværk for en gruppe af brugere. Kender intet til ASP (endnu) Jeg skal senere have koplet nogle moduler på skrevet i ASP, enten som jeg selv skal bygge hvis jeg når så langt, eller købe mig fra at få lavet.

Jeg vil derfor gerne forberede det jeg nu laver i html på at der kommer ASP til senere. Jeg vil derfor gerne vide lidt om hvordan jeg forholder mig til:

1) Selve html koderne, kan jeg senere indsætte sider med resultater og formularer fra asp-modulerne?

2) Vil stylesheets og javascripts fungere sammen med asp-siderne, eller skal jeg tage hensyn til asp nu, mens jeg laver dem?

3) Skal jeg tage hensyn til asp i biblioteker og på serveren i det hele taget? (det er en windows server som p.t. er uden asp)

4) andre kommentarer

Modulerne som kommer senere:
Et system så jeg kan tilføje/fjerne brugere.
Et generelt login til alle brugere for at se hinandens sider.
Et kalender modul og en måde hvorpå de kan optatere nyheder, evt. selv sætte billerer ind.
Et debat forum og en slags opslagstavle.

Det er blevet et langt spgs. håber nogle af jer nåede hertil. Deler point mellem svarene.

V.h.  Thomas
Avatar billede excession Nybegynder
08. oktober 2002 - 19:54 #1
du kan sagtens lave HTML'en nu og derefter sætte det ind i ASP siderne eller omvendt.

stylesheets og javascripts kan sagtens fungere fint.  ingen probelmer der.  du skal bare arbejde med det som du plejer med statiske HTML sider
Avatar billede excession Nybegynder
08. oktober 2002 - 19:57 #2
du skal selvfølgelig kunne køre asp scripts på serveren, men ellers er der ikke så meget at tage hensyn til tror jeg...

til 2.eren igen:
ASP fortolkes på serveren.  Serveren kører dine ASP scripts og genererer alm. HTML.  serveren sender så alm. HTML til brugerens browser.
Avatar billede faellesnet Nybegynder
08. oktober 2002 - 19:57 #3
excession>>det lyder sgu godt, hvad mener du med statiske?
Avatar billede faellesnet Nybegynder
08. oktober 2002 - 19:58 #4
Vil det så sige at jeg reelt slet ikke behøver at lave npgle af "front"-siderne om til asp senere? Altså jeg kan includere elementerne på de sider jeg har i forvejen?
Avatar billede ado.dk Nybegynder
08. oktober 2002 - 19:58 #5
Der skulle ikke være de store problemer med at flytte dine sider fra html over til asp - (har selv lige været ved at gøre det på en af mine sider.)
Avatar billede excession Nybegynder
08. oktober 2002 - 20:00 #6
en alm. HTML fil er statisk.  jeg mener at du bare skal arbejde med css og javascript som du plejer :)

når man taler om ASP siger man at den er dynamisk, pga. at serveren danner HTML dynamisk udfra den ASP kode du har lavet.
Avatar billede excession Nybegynder
08. oktober 2002 - 20:04 #7
jep. design, layout osv. kan sagtens sættes ind i dine ASP sider.

du kommer måske til at lave nogle ting om.

f.eks. hvis du vil have at der skal være en tabel med nogle oplysninger på en side.  så kommer du til at lave noget kode der selv skriver rækker osv.

men i bund og grund kan du sagtens lave layout osv. nu eller bruge noget du allerede har liggende.  og derefter blande det sammen med ASP kode.

det er klart at du ikke skal lave en hele websitet i HTML.. :) men grundlæggende layout kan du sagtens lave nu.
Avatar billede faellesnet Nybegynder
08. oktober 2002 - 20:06 #8
Jeg skriver tekst og laver tabeller i Frontpage, bruger ikke dens extensions, så det håber jeg heller ikke er noget problem. En af de værste ting jeg før har oplevet er tabeller der forandrer det hele.

Det lyder jo ellers rigtig godt, jeg har ventet alt for længe med at komme igang fordi jeg ikke har tid (eller penge) til at sætte mig ind i ASP
Avatar billede faellesnet Nybegynder
08. oktober 2002 - 20:39 #9
jeg lader spørgsmålet ligge nogle timer, måske der er flere ideer til hvordan jeg kan mindske arbejdet senere.

havde vist forregnet formlen flere point er = flere svar

omkring tabellerne vil det vel være en fordel hvis de er fleksible, eller? altså de tabeller som resultaterne skal være i?

Jeg havde faktisk regnet med at det ville være meget besværligere, så det er jo herligt at sprogene arbejder så godt sammen. skulle jeg vist have fundet ud af noget før
Avatar billede keysersoze Ekspert
08. oktober 2002 - 21:44 #10
det er svært at give flere svar på dine spørgsmål da man stort set kun kan svare det samme - men jeg prøver alligevel da du ønsker det;

1 ja - det kan du sagtens. ASP er noget der afvikles på en server og den giver et resultat i HTML, så alt hvad angår opbygning m.m. _skal_ foregå i HTML hvori du fletter noget ASP ind.

2 ja - alt hvad der virker i html virker også i asp og der er intet du skal tage hensyn til

3 nej - alle mapper der ligger på en server der understøtter ASP kan køre asp-filer så alt du skal tage hensyn til er overskueligheden i dine mapper. Understøtter serveren ikke ASP skal du enten få den til at understøtte det eller også skal du skifte til en anden

4 er jo ikke et egentlig spørgsmål, men faktisk kan du på www.html.dk - www.netcoders.dk - www.activeserverpages.dk både lære ASP samt finde færdige eksempler på samtlige af dine ønsker. Dog kan du ikke forvente at du bare kan tage og bruge det - det kræver noget tilretning rent udseendesmæssigt og så er det jo heller ikke sikkert du kan finde noget der rent funktionsmæssigt passer dig præcis.

generelt; før du kan kode ASP er det en MEGET god idé at lære de mest basale ting i html - dvs du skal kunne kode tabeller, frames, layers m.m. i håndkode og altså uden brug af frontpage for at kunne overskue asp'ens opsætning
Avatar billede the_bma_man Nybegynder
08. oktober 2002 - 21:46 #11
Nu er det jo ikke forskellige sprog på den måde.
ASP er (og nu får jeg klø af nogen) et sprog. Det afvikler din asp-kode på serveren, og genererer så html-kode - ligesom det, du plejer at bruge.
Hvis du fx. i dag laver en html-side som følger:
<html>
  <body>
    <table>
      <tr>
        <td>1</td>
      </tr>
      <tr>
        <td>2</td>
      </tr>
    </table>
  </body
</html>

Så skal du, når du engang skal gøre det asp-agtig lave noget a-la:
<%
  noget database-flimmer her
%>
<html>
  <body>
    <table>
' et loop på databasen her
      <tr>
        <td>output fra databasen her</td>
      </tr>
' slut på loop'et her
    </table>
  </body
</html>

Så - det er ikke det store for lige at lade en server generere html'en.
Det var selvfølgelig en simpel demo - håber den gav et lille indblik!??!
Avatar billede ras2000 Nybegynder
09. oktober 2002 - 10:27 #12
Du kan jo også bare lave løkkerne, det behøver jo ikke være en database.

<html>
  <body>
    <table>
<% for i = 0 to 20 %>
      <tr>
        <td><% response.write "her er tallet: " & i %></td>
      </tr>
<% next %>
    </table>
  </body
</html>
Avatar billede excession Nybegynder
09. oktober 2002 - 10:34 #13
.
Avatar billede faellesnet Nybegynder
09. oktober 2002 - 12:13 #14
Tak for jeres svar, de har faktisk også givet mig mod på selv at komme i gang med asp mens jeg arbejder på at bygge mine præsentatioer op.
Måske jeg så er nået så langt at jeg selv kan bygge modulerne til den tid, ellers har jeg sikkert fået optjent point nok til at spørge her igen, hvis jeg får problemer :)

Til den tid kan jeg også spørge mere specifikt fordi jeg ved hvordan det ser ud. Kan godt se mine spgs. er lidt udefinerede, men jeg troede sgu der var en masse komplikationer ved at blande sprogene sammen senere. Pointene er godt givet ud, for nu er jeg i gang!
Avatar billede the_bma_man Nybegynder
09. oktober 2002 - 14:13 #15
Jamen - held og lykke med dit forehavende - og takker for points .
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester