09. oktober 2002 - 14:06Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Opsætning af netkort på Win2000 Prof.
Jeg skulle lige til at spille Diablo II LOD, men da jeg valgte 'Other Mulitplayer >> og TCP/IP' kan den ikke finde en korrekt IP konfiguration. Jeg har netop for nylig skiftet til Win2000 Prof. og mit netkort som er af typen 'Compaq NC3161 Fast Ethernet NIC' Og det er sat til at hente alt automatisk! Men da jeg ikke sidder på netværk lige nu, får den nok ikke en IP, jeg prøvede så at sætte en IP manuelt, men Diablo II kunne ikke finde den alligevel.
Nu spørger du måske: "Hvorfor spiller tumpen ikke bare single player, hvis han alligevel skal spille alene?" Og det kan jeg godt svare på, det er fordi jeg VIL spille med "players 8"!
Håber der sidder nogle Win2000 nørder derude der kan hjælpe!
Der skal være et stik hen til en router, switch eller hub for at du kan få en netværksforbindelse i Diablo. Jeg havde samme problem og da jeg satte min lille 10 mbps hub til, så kunne den godt finde en netforbindelse!
kan man ikke komme uden om det...jeg kan jo altid spille alm single player, men jeg vil helst spille med players 8, det gør Diablo lidt mere spændende =)
Hvis du evt. har et loopback stik, så kan du prøve at sætte det i din computer. (et stik, som egentlig bare sender det signal der kommer ud, tilbage i computeren igen...Det er godt nok sjældent man lige har sådanne et ved hånden!).
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.