Jeg har et K7sem motherboard, med onboard lyd og grafik kort.Der sidder en 750 MhZ AMD i. Jeg har et Gforce2 m400 64mb kort installeret og kører ned win2000 nt OS.
Jeg havde en 128 og en 64 mb ram klods sat i, og fik endnu en 128 klods foræret. Jeg har kun plads til 2 klodser, så jeg piller 64 klodsen ud, og sætter den nye 128 i.
Booter op, og den finder den nye ram uden problemer. Windows starter, og siger så at mit net kable ikke er tilkoblet. Jeg chekker dette, og det er sat i. jeg piller det ud, og sætter det i igen. Da jeg kigger på skærmen igen, siger den noget i retning af "windows er færdig med at installere de nye componenter og skal genstartes" Jeg trykker ok, og windows lukker. Derefter starter computeren ikke. Jeg prøver forskellige ting, men først da jeg piller grafik kortet ud, og sætter skærmen til det onboard kort, får jeg noget på skærmen. Computeren booter og finder proccesoren, men stopper bare når det skal finde rammen. Der sker simpelthen ikke mere end at der står "amd 750 blablabla" på skærmen. Er der nogen der har en ide om hvad fanden der kan være galt. Og lad nu være med at fortælle mig at mit bundkort er brændt af eller ligende :D
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
har du prøvet at gå ind i bios, og sætte dit bundkort til ikke at bruge det onboard graffikkort, som er inbygget, og stte dit normale kort i igen?
ellers ville jeg prøve at tjekke alle dine kabler og stik inde i pc'en, du kan hav løsnet et ved en fejl, da du satte din ekstra ramblok i.
hvis dette heller ikke virker, så prøv at fjerne den ramblok du har købt og sat i. der er ret høj fejlprocent på ramblokke, så det kan sagtens være en fejl i dit nye ram-modul håber det er en hjælp
det lyder som om en af 2 ting er sket. 1. der er opstået en fejl i bios. 2. windows har "opdaget" onboard grafikkort og har installeret en driver til det hvilket medfører en konflikt. prøv at resette din bios (clear cmos) dette gøres således: sluk helt for strømmen, flyt jumperen til clear cmos, vent 30 sekunder, flyt jumperen tilbage til normal, start computeren. hvis den hænger igen ved opstart af windows så tryk F8 og vælg fejlsikret tilstand og afindstaller alle video drivere. mvh torben
Jeg har nu prøvet at Det skete der ikke vidre ved. Det er nøjagtigt det samme der sker. Det med at starte windows i fejlsikret tilstand er slet ikke en mulighed. Computeren stopper simpelthen ved skærmen med, som beskrevet ovenfor. Normalt ville den jo chekke ram efter linien
Main Processor AMD Duron(tm) 750Mhz
men skærmen er bare sort nedefter og der sker ikke mere.
I bunden står der dog stadig Press DEL to enter setup Men jeg kan ikke komme ind i setup selv om jeg trykker DEL til min finger gør ondt.
det lyder som om at dit er gået i stykker. da du skiftede rammene huskede du at aflade dig selv for statisk elektrisitet? hvis ikke kan det være at dit motherboard ell. dele af det er brændt sammen. husk at et statisk shok er på ca. 15000 volt.
Det er bare mærkeligt at den started første gang ?
Jeg har chekket for visuelle tegn på at noget er brændt sammen (ledning, dioder kabler osv) men der er ingen. Jeg har før prøvet at brænde et bundkort af på den bekostning, så ja, jeg husked at aflade mig, men det lader til at kortet er færdigt, idet der heller ikke er nogen i min egen omgangs kreds af IT - nørder :D der kan finde ud af det. Jeg takker for jeres svar og tid, men lader spørgsmålet stå. Hvem ved??
prøv at pille al hardwaren fra (hdd. cdrom,lydkort,netkort, etc...) så skal den sku lave en ram tælling. hvis ikke pil ram ell. processor ud så burde bios komme med bib lyde som betyder at der ikke er nogen cpu ell. ram isat. gå systematisk til værks..... mvh torben
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.