I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Da elle VB-kommandoer i forvejen står på engelsk i en evt. dansk manual, programmet selv og tilhørende hjælpefiler er på engelsk, og MSDN også vistnok kun findes på engelsk, så er det måske ligefrem en fordel en gang for alle at tage springet og acceptere, at alt VB foregår på engelsk..?
Hvis man har MS office 97 DK, kan man i Excel VBA (h-klik på faneblad > vis program kode). Her er der hjælp til Excel VBA på dansk som ligner VB meget. Fx kan man kopiere sit "problem" (reserverede ord og ligende) fra VB over i Excel. Faktisk er den online hjælp der er i VB og VBA ofte nøjagtig ens, bortset fra sproget, og de eksempler der er vist er også ofte nøjagtig de samme.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.