En lille sidebemærkning: Et objekt fra en hjemmelavet klasse kan først bruges når det er blevet initialiseret, ved SET - kommandoen. Indtil da indeholder det Nothing
Fx: Dim MitObjekt as MinKlasse Msgbox "MitObjekt ER erklæret, men indeholder ingenting endnu..." Set MitObjekt = New MinKlasse 'Først nu er MitObjekt <> Nothing
Nothing bruges ofte til at rydde op efter sig, ved at sætte MitObjekt = Nothing, når man er færdig med at bruge det... ("un-initialisere" det)
Martin>> Jeg synes ikke at svaret er tilfredsstillende; Jeg ønsker en måde hvorpå man checker om et object(hjemmelavet) er instantieret eller ej. Konklusionen må være at hvis du prøver at checke et ikke eksisterende objekt så får du følgelig en fejl og spørgsmålet har ikke affødt en løsning.
"Hitchhikers guide to the Galaxy": Man bygger en kæmpe computer der skal give svaret på hvad meningen med livet er. Den svarer "42" og derfor bliver forskerne enige om at det er spørgsmålet den har misforstået. Man bygger så en endnu større computer til at formulere spørgsmålet og lige som den er ved at være færdig med at formulere det sprænges jorden bort fordi der skal gøres plads til en intergalaktisk motorvej :-)
Ovenstående er svar på dit oprindelige spørgsmål. Hvis du vil undgå fejl når du forsøger at referere et ikke-instantieret objekt, kan du jo skrive:
If Not myObject Is nothing Then MyObject.MyProperty = MyValue ' Eller hvad du nu vil med objektet End IF
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.