Avatar billede accesspro Nybegynder
18. oktober 2002 - 15:06 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Backup unden styresystem

Hey,

Er der nogen af jer der kender et godt program der kan lave en total backup på mit Firewire drev af alle drev programmer, registry osv. Dog unden styresystemet.

Jeg har spurgt på Ghost, men det kan kun lave en komplet kopi med styresystem og hele molevitten.

tak for hjælpen
Avatar billede dinkie Nybegynder
18. oktober 2002 - 15:14 #1
Man kan gøre det via lidt scripting.. Men fatter ikke helt hvad du vil bruge det til? Hvis du tager programmer og registry men ikke styresystemet får du jo ikke noget ud af din "backup"?

Der er (kan være) et rent hav af ekstra filer der kommer ind i system folderen når du installerer et program, så har du ikke de filer vil du ved en restore ikke kunne få det til at køre alligevel..
Avatar billede iphase Nybegynder
18. oktober 2002 - 15:15 #2
Kig på noget af CA's backup software.
www.ca.com
kig på ARCservIT pakkerner.

De kan en masse gøjel
Avatar billede accesspro Nybegynder
18. oktober 2002 - 15:41 #3
Mit problem er at jeg har et firewall netkort, som ødelægger mit internet. Jeg har fået at vide, at det af en eller anden årsag ikke kan installeres efter windows XP er installeret. Det skal være i maskine inden man installere XP. Derfor vil jeg slette min harddisk genunstallere XP med kortet i, derfeter hente alle mine programmer osv. fra min backup. Jeg er bange for at hvis jeg overskriver den ny installere XP med en f. eks Ghost kopi, at den sætter hvad end det er for indstilliger der gør at det ikke virker tilbage.
Avatar billede NanoQ Nybegynder
18. oktober 2002 - 15:43 #4
Det kan ikke lade sig gøre, alene at "installere" programmerne ud fra en backup.

Du er nødt til at geninstallere hvert program fra bunden. Hent så dine dokumenter mv. fra backup.

NanoQ
Avatar billede accesspro Nybegynder
18. oktober 2002 - 15:43 #5
Jeg retter lige mig selv...det er selvfølgelig et Firewire netkort jeg har
Avatar billede iphase Nybegynder
18. oktober 2002 - 20:42 #6
Hvad fanden er det for noget fis, alt kan installeres efter windows, hvis det kan installeres før, eller noget.
Gå på msn, og bed iphase@iphase.dk om hjælp med at installere lortet. og glem den umulige backup du har gang i.
Giv mig lige detaljer om producenten og navnet på kortet, så skal vi nok komme til bunds i det her.. Det kan ikke være rigtigt at det ikke kan installeres, svært måske... men ikke umuligt. ellers ville de da aldrig kunne installere lortet... det er sikker bare noget med bios vs. windows håndtering af hardwaren.
er det noget du har købt brugt? og så har ham gutten du har købt det af sagt det der pis med at det ikke kan installeres?
Avatar billede accesspro Nybegynder
19. oktober 2002 - 11:35 #7
iphase: Jeg har skrevet til dig på din email..

Robert
Avatar billede accesspro Nybegynder
04. november 2003 - 14:11 #8
...Afsluttet...no points...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester