Avatar billede gozar Nybegynder
01. oktober 2000 - 18:45 Der er 7 kommentarer og
2 løsninger

Mysql serveren, der blev væk!!

Jeg har lige installeret mysql erver standret rpm version på min redhat 6.2 Nu kan jeg ikke finde mysql, mysqladmin osv!! MySQL serveren køre åbenbart, da jeg ikke kan skrive mysql.server start Så får jeg fejlmeddelsen om at mysql allerede køre på systemet!!
Avatar billede victor44 Nybegynder
01. oktober 2000 - 20:28 #1
Prøv at skrive : whereis mysql

Avatar billede gozar Nybegynder
01. oktober 2000 - 20:31 #2
så siger den /usr/share/mysql men, der er mysql eller mysqladmin eller mysqldump, osv ikke!!!

Avatar billede victor44 Nybegynder
01. oktober 2000 - 21:09 #3
Hvad så hvis du skriver : whereis mysqladmin

Jeg sad og legede med find komandoen men jeg kan ikke få det til virke på den maskine jeg har her.

Har du mc installeret der er en god filsøger på.
Jeg kan simpelthen ikke huske hvor RH smider tingende.
Avatar billede gozar Nybegynder
01. oktober 2000 - 22:56 #4
whireis mysqladmin skriver

mysqladmin:

Mc kan heller ikke finde mysqladmin. så jeg er lidt på skideren.. Det mist underlige, er at selve serveren er installeret. Har jeg mon kun fået fat i serveren, uden alle admin værktøjerne??

Da jeg installerede mysql på windåse fylte den 8mb. Men til linux fylte den 4mb! Jeg gik ud fra at det var fordi det lå i source kode. Men det gør det måske ikke aligevel. Finder lige et link til den varsion jeg dl af mysql!
Avatar billede gozar Nybegynder
01. oktober 2000 - 23:00 #5
Det der den første der står standart binary rpms som hedder:

Server for i386 systems

http://www.mysql.com/downloads/mysql-3.22.html
Avatar billede gozar Nybegynder
01. oktober 2000 - 23:02 #6
Hu henter jeg client files for i386 systems i et spinkelt håb ;-)
Avatar billede gozar Nybegynder
01. oktober 2000 - 23:17 #7
Weeeee... it worked!!!
Avatar billede gozar Nybegynder
01. oktober 2000 - 23:20 #8
Syntes, du fortjæner lidt point, som tak for forsøget. Du kunde jo ikke vide jeg ikke hviste clint toolsne ikke var med i server versionen
Avatar billede victor44 Nybegynder
02. oktober 2000 - 09:07 #9
Det var lige det jeg skulle til at sige. Efter lidt nærmere boren kom jeg i tanke om at tools ikke altid installeres med mysql serveren.

Have a nisse time.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester