28. oktober 2002 - 15:22Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Nokia Developer Suite
Hej! Jeg har fulgt user guide til Nokia Developer Suite integreret i Jbuilder7 personal, og under Nokia's "create application package", skal jeg udfylde MIDlet attributes. Ved klik på "OK" under får jeg pludselig følgende fejlmeddelse:
Preverify Error
Register key 'Software\JavaSoft\Java Runtime Environment\CurrentVersion' har value '1.3' but '1.4' is required. (obs: jeg har både jdk 1.3 og 1.4 installeret)
Error: could not find java.dll
Error: could not find Java 2 Runtime Environment
- hvad fanden er der i vejen? JDK path er jo Nokia og ikke JDK se 1.3 eller 1.4!
der er ikke nogen path opgivet til JDK se 1.3 eller 1.4 - jeg kan dog se at Nokia opgiver 'emulator JDK' til 'JAVA 1.3.1-b24' - men dette kan ikke rettes..
Personligt synes jeg at bruge jbuilder sammen med en eller anden form for j2me udviklingskit er en dårlig ide, tingene integrerer ikke ordentligt.
Den bedste sammen kobling har jeg fået via Forte 3.0 CE sammen med SUN's J2MEWTK som integrerer perfekt sammen. Derefter installerede jeg Nokia 3410 SDK og det spiller også bare sammen uden de fjerneste problemmer.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.