Avatar billede mighty_pooh Nybegynder
13. november 2002 - 17:59 Der er 2 kommentarer

Internet Lagger på client maskinen

Jeg har brugt en 400 Mhz k6-2 computer med ca. 400 Mbram 10 Gb hdd 5400 rpm 512/512 internet forbindelse til at sætte en server op med. Den skal bare dele internettet og sætte en Counter-Strike server op forsøgte først med linux (redhat, mandrake og debian) og nu med win2k problemet er det samme. Mit problem er at hvis jeg vil spille counter-strike på nettet fra min client maskine lagger det. Hvis jeg sætter en counter-strike server op på den og joine fra min client lagger det ikke men derimod hvis nogen ude fra joiner den lagger de. Det vil sige deres ping er ca. 30 men engang imellem får står de bare stille ligemeget hvor mange der er inde. Problemet er det samme hvis jeg Bruger en 1333 Mhz maskine med 512 Mb sdram samme hdd og samme netkort som på den anden. Jeg kan sagtens sætte client maskinen direkte på internettet og sætte cs server op osv. uden det lagger nogen der ved hvad mit problem kan skyldes ?  Konklusionen er at det enten er netkort eller harddisk men der er ikke bad sectors på harddisken og netkortene giver samme fejl lige meget hvilket af dem der forbinder sig til internettet
-----------------------------------------------------------
LoL En syg roman der
-----------------------------------------------------------
www.clancc.dk #culpa @ irc.quakenet.org
Avatar billede kenp Novice
14. november 2002 - 09:57 #1
Bruger du router!! for så skal du åbne for de porte som CS skal bruge ellers kan man godt have problemer med at spille det på nette, hvis du kan når du har sat din egen server op, så gå du joikke på nettet for at spille, men køre lokalt. så efter min overbevisning, skal du have åbnet det porte som CS skal bruge

Lagger ?? undskyld men det forstår jeg ikke!
Avatar billede kenp Novice
14. januar 2003 - 14:46 #2
husk at lukke spørgsmålet igen!!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester