Avatar billede Slettet bruger
15. november 2002 - 22:47 Der er 25 kommentarer og
1 løsning

Reglerne gælder for alle! (næsten)

Jeg vil gerne have svar på hvorfor min anmeldelse at payout.dk i spørgsmålet http://www.eksperten.dk/spm/276879 allerede er forsvundet igen, uden at nogen har bemærket noget.

Han stiller en præmie i udsigt, udover de 200 point som han må.

Kan det passe at reglerne ikke gælder, fordi han vil have lavet et banner, som han har købt plads til her på E?

Hvis det er, forsvinder jeg i løbet af i dag eller i morgen. Og kommer ikke igen.
Avatar billede 123maka Nybegynder
15. november 2002 - 22:52 #1
Hm.. Forestil dig at du ejede eksperten.
og dine eneste indkomst er medlemmer og banner clicks...

Ville DU som ejer ikke lave en "lille" undtagelse?

jeg ville...
Avatar billede johnstigers Seniormester
15. november 2002 - 22:56 #2
Det er ikke tilladt at:
stille anden præmie for svar på et spørgsmål end point.

Regler er til for at blive overholdt - uanset hvem der end måtte stille et spørgsmål!

el_barto> jeg kan sagtens følge dig :)
Avatar billede Slettet bruger
15. november 2002 - 22:57 #3
Ikke hvis reglerne som alle andre skal overholde kunne gradbøjes bare fordi man er admin...

Hvis payout.dk ville have lavet et banner kunne han få det lavet for cool cash ovre på sharksforum.com som iøvrigt også er ejet af...tada...admin.
Avatar billede yousif Nybegynder
15. november 2002 - 22:59 #4
el_barto> er enig!!
Avatar billede johnstigers Seniormester
15. november 2002 - 23:04 #5
Har bedt admin lukke spørgsmålet, indtil der kommer en ordentlig forklaring på hvorfor nogen må bryde reglerne.
Avatar billede Slettet bruger
15. november 2002 - 23:08 #6
Tak for støtten.

Det er ikke for at være en dum skid, men hvor tit har folk ikke fået læst og påskrevet hvis de bare vovede at tilbyde andet end 200 point...
Avatar billede ztyxx Nybegynder
15. november 2002 - 23:09 #7
der har før været lidt af samme skuffe oppe at vende før ( http://www.eksperten.dk/spm/281449 ), men nu må vi se hvad admin finder frem til
Avatar billede mat Nybegynder
15. november 2002 - 23:12 #8
Jeg synes i går i for små sko.

Jeg er ærligt talt ved at være en kende træt af alle de anmeldelser der er begyndt at flyve rundt omkring fordi teenagere føler sig trådt på i en eller anden tråd, til dem, grow up!

Til jer: Stop nu det der flueknepperi, hvorfor i får ondt i røven over at der er en der for tilbudt et link i "præmie" fatter jeg ikke. Men hvis det er grund nok til at du, el_barto vil forlade eksperten, må jeg jo ønske dig god vind fremover - jeg håber bare ikke at din fleksibilitet afspejles ligeså grelt på andre områder. Come on, det er jo ikke noget der ødelægger noget for nogen - og det er vel grunden til regler?

-mat
Avatar billede pelkjaer Nybegynder
15. november 2002 - 23:25 #9
mat>>Tror du misforstår hele el_barto's pointe. Hvis nu det var tilladt for alle at udlove små præmier ville ingen (jo sikkert nogle) ha' ondt i røven :)
Avatar billede mat Nybegynder
15. november 2002 - 23:37 #10
Det er muligt at jeg misforstår el_barto, og så beklager jeg. Men det ændrer ikke på min holdning til regelrytteri generelt, var vi foruden dette, ville det hurtigt blive accepteret at udlove links eller andre petitesser for ydelser, og regelsættet ville så forhåbentligt blive ændret. Men dette afspejler måske mere min egen manglende forståelse for netop den regel der påtales i dette spg. Og så hører min kommentar måske ikke hjemme her, beklager.
Avatar billede summer Mester
16. november 2002 - 00:20 #11
mat, hvis du ikke ønsker regler så er http://www.kandu.dk/ lige stedet for dig.
Vi kan sagtens diskutere om der er for mange regler, men hvis ikke dem der er overholdes, hva' så.
Hvad er det egentlig du vil? Vil du have regler eller ej? Skal de overholdes eller ej?
Avatar billede mat Nybegynder
16. november 2002 - 00:36 #12
summer > hvad er det for noget ævl? Hvis du ikke kan læse min holdning til ekspertens regelsæt udfra ovenstående så kig i ztyxx reference.

Der er regler som sikrer ekspertens grundlag udfra et lovmæssigt synspunkt og så er der de mere "bløde" regler, der er mere åbne for fortolkninger. Det er blot min holdning.

Verden er nu engang ikke sort/hvid, og hvis du ikke kan se det summer, tjah.

-mat
Avatar billede metal_hansen Nybegynder
16. november 2002 - 01:53 #13
jeg er enig med dig, el_barto!
http://www.eksperten.dk/bruger.phtml?navn=metal_hansen
jeg håber det ændrer sig!
Avatar billede summer Mester
16. november 2002 - 09:19 #14
mat, hvem ævler mest.  >>Jeg synes i går i for små sko.<<..>>..fordi teenagere føler sig trådt på..<< >>...Stop nu det der flueknepperi..<<
Er det det sprog du ønsker på Eksperten din *snothvalp" - bliv tør bag ørene inden du kalder andre teenagere.
Synes du selv det lyder godt ;O=))
Din henvisning til http://www.eksperten.dk/spm/281449 er ikke meget bevendt, når coadmins ikke er enige i fortolkning af reglerne.
Du udtrykker jo temmelig klart, at du er imod regler ud over rent juridiske.
jeg kom med mit lidt provokerende indlæg til dig, for at få dig ud af busken, og det lykkedes såsandelig. Ha, en go, dag.
Avatar billede cdc Novice
16. november 2002 - 09:58 #15
Nu forstår jeg snart ingen ting. Før var jeg irriteret over "børnene" på E som ikke kunne tale om andet en sms, mobilos og CS. De havde ingen E ånd og det var kun et fåtal af dem der kunne give hjælp.
NU......ja, jeg synes at nu kan man ikke slå en prut uden at admin skal ind i sagen, man bliver anmeldt, og til sidst, de gamle flygter herfra. Hvorfor tage flygte, jeg synes ikke i mange af tilfeldene at man selv har prøvet at gøre en forskell, hvad vil i opnå, synpati eller E's død, tror jeg neppe.
Vi har en 5-6 coadmins her inde, men nogle gange skulle man tror det var 20-3+ stykker, som jagter rundt i spørgsmålene for at finde fejl og eventuelle brud på E's regler.
Hvis man skulle tage fat i noget nu, skulle det da være alt det spam der bliver i snart alle spm. Man spørger om et, og lynhurtig tager den en forkert drejning, og spørgeren for intet svar på sit sp,.
Vi har et regelset der skal overholdes, og hvis i er så lovlydige der ude i det virkelige liv, og aldrig har kørt for stærkt, kan det have en mening med jeres undskyld udtrykket brokkeri.
Prøv nu heller at se lidt positivt på E og ikke kom ind her med en negativ ladet stemmning, så skulle diskutionerne blive meget bedre, om ikke morsomme.

/cdc
Avatar billede johnstigers Seniormester
16. november 2002 - 13:10 #16
der er sket en anmeldelse for at præcisteret regelsættet - man skriver jo ikke noget i reglerne, bare for at kunne bøje reglerne fordi der er nogen der vil have deres banner her på sitet, vel?

Det er DET der skal præciseres!

P.s. min anmeldelse går ikke på payout.dk - den går på at få præciseret reglerne.
Avatar billede cdc Novice
16. november 2002 - 14:15 #17
john stigers--> Det er også helt i orden, men hvorfor skal man så duskuttere videre i spørgerens spm. så det bliver at spamme hans spm.
Når man har sagt et, og anmeldt, så må det være op til admin/coadmin at tage fat i problemet, og alle andre venter på en afgørelse.
Hvis man så er uenig i den, kan man som dette spm. kave et nyt med henvisning, så spørgeren for sin opgave lavet.
Avatar billede cdc Novice
16. november 2002 - 14:16 #18
Min stavepladen er på ferie :o)
Avatar billede taager-kongen Nybegynder
19. november 2002 - 12:47 #19
Hvad er det ulovlige i det? kan ikke finde helt ud af det??
Avatar billede Slettet bruger
20. november 2002 - 17:38 #20
Der er åbenbart ingen her på E der tør tage et ansvar. Jeg har stadig min anmeldelse ude at hænge.
Avatar billede johnstigers Seniormester
20. november 2002 - 20:01 #21
Avatar billede Slettet bruger
15. januar 2003 - 07:44 #22
Åbenbart ingen konsekvenser her på E...jeg græmmes :(
Avatar billede summer Mester
15. januar 2003 - 12:47 #23
Avatar billede amd Nybegynder
23. februar 2003 - 20:14 #24
Vil sige det sådan, at payout faktisk også bryder reglerne heniser her til §1,2.
Han skriver med forskellige signaturer i de forskellige spørgsmål, det vil sige Lars eller Jens
Avatar billede 0ffline Nybegynder
23. februar 2003 - 20:18 #25
Hvis det kan være til nogen trøst for enkelte af jer, så har jeg aldrig fået præmien. Dvs ingen bannervisning... Hmmmm... det samme gør sig egenligt gældende, med den præmie jeg vandt i Ekspertens forbruger undersøgelse :O/
Avatar billede fcs Novice
23. februar 2003 - 20:26 #26
Offline>> Hvad angår ekspertens brugerundersøgelse, så tag kontakt til j.haun@idg.dk - så skal han nok ordne det ;-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester