18. november 2002 - 07:11Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Problemer med image som submitknap
Jeg har et problem når jeg bruger et image som submit knap, jeg ønker at sende en forespørgsel til et asp script - men den inkludere nogle oplysninger omkring knappen.
Når jeg f.eks. søger på test, kommer den med følgende : site_search.asp?search=test&button.x=23&button.y=15
Min kode ser sådan her ud: <form method="get" name="frmSiteSearch" action="site_search.asp"> <input type="text" name="search" size="14" style="font-family: Verdana; font-size: 8pt; background-color: rgb(192,192,192)"> <input name="button" type="image" src="send.gif"> </form>
Hvis der er fordi du synes det ser grimt ud, og du ikke skal bruge det til noget, så lad det gå til xxx.asp, der piller dem af igen og som så redirecter til site_search.asp med de resterende parametre.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.