Avatar billede lgadex Nybegynder
12. oktober 2000 - 08:29 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Outlook 2000 - hvordan sendes ren tekst

Jeg har lige installeret Outlook 2000 og når jeg sender en mail til en bruger som har Outlook 97, får vedkommende en attached txt-fil i stedet for almindelig ren tekst. Hvordan undgår jeg det?
Avatar billede ds-zim Nybegynder
12. oktober 2000 - 09:28 #1
Under Funktioner->Indstillinger, har du en fane der hedder Postformat.
Her kan du indstille \"standardformatering\" for dine emails.
Du kan også under Ny->Postmeddelelse->Formatér vælge hvilken type formatering du vil have din mail i.
(Jeg har HTML som standard og har derfor flere muligheder under Formatér :)

Cheers, Zim
Avatar billede lgadex Nybegynder
12. oktober 2000 - 11:13 #2
Jeg har prøvet at sætte til HTML, men det hjælper ikke. Problemet er når jeg sender til Outlook 97 - der er ikke problemer med når jeg sender til Outlook Express.
Avatar billede ds-zim Nybegynder
12. oktober 2000 - 11:17 #3
Du havde prøvet at sende med alm. tekst ?
(Ny->Postmeddelelse->Formater)
Avatar billede lgadex Nybegynder
12. oktober 2000 - 11:19 #4
Jeg har prøvet alle tre muligheder under formater
Avatar billede lgadex Nybegynder
26. oktober 2000 - 08:26 #5
Jeg har stadig ikke fået det til at virke til trods for at jeg har reinstalleret hele officepakken og sat indstillinger til det de skal være. Det virker fint nok på en anden maskine med samme opsætning, så det er åbenbart en eller anden teknisk ting på maskinen, som jeg ikke kan finde.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester