VPN er en ny internetprotokol, som går det muligt for to eller flere computere i et virtuelt lukket lokalnet, hvor disse maskiner vil køre som var det et almindeligt netværk.
Denne protokol er god da den giver virksomheder og andre mulighed for at bruge internettet som en slags lokalnet mellem fks. flere afdelinger af en virksomhed.
med hensyn til hastighed er den afhængelig af internetforbindelsens hastighed da den jo kører over internettet.
Der er enten router eller modem eller andet hardware, men hvilket der er kommer jo an på pengepungen, en protocol kan jo ikke selv gå på nettet. Du kan prøve at søge efter IEEE på nettet, for det er dem der fastsætter protocolstandarder !
Der skal ikke bruges router eller modem, for det har du jo allerede via din internetforbindelse, det eneste du skal gøre er at installere protokollen under windows, og så konfigurere den.
Med hensyn til konfigurationen skal du nok prøve af finde noget på internettet.
prøv at bruge den sammen med nogle venner som også har internet.
nå.. jeg kan jo lige så godt acceptere for jeg får jo nok desværre ikke noget bedre svar :o(
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.