Avatar billede robotten Praktikant
04. december 2002 - 10:27 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Juletravlhed bag E!, eller hvad vedr. opfølgning på anmeldelser

Hej

Er der travlt bag kulissen på E? Har i lang tid haft adskellige anmeldelser ude at hænge, tilsyneladende uden at der sker noget som helst - jeg har ikke set noget tiltag i hvert fald.

Så nu vil jeg lige høre ad, om (co)admin's sover (hvilket jeg nægter at tro), eller om julestressen har indtruffet??

/Robotten
Avatar billede ALS Praktikant
04. december 2002 - 10:43 #1
Det virker mest som om de har nedlagt arbejdet, hvilket vel ville være forståeligt :-D
Avatar billede robotten Praktikant
04. december 2002 - 11:22 #2
Tjaa... men jeg synes nu bare ikke, uroen har været _så_ stor, blandt coadmins. Plus, at der har været en vældig interesse og afstemning omkring nye interesserede co's. Så hvorfor ikke sparke dem ind og igang, så?
Avatar billede susanne_larsen Nybegynder
04. december 2002 - 17:05 #3
Stor uro - nahh har jeg ikke mærket noget til. Men der er jo efterhånden ikke så mange tilbage, så :(

Er der nogen der ved hvornår afstemningen slutter ?
Avatar billede robotten Praktikant
05. december 2002 - 08:08 #4
Nu har jeg også problemer med at slette en anmeldelse igen. Coadmins, hvor er i, når der endelig haves brug for jer?
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
05. december 2002 - 11:28 #5
Vi har ganske travlt.

1. Hvis ikke det er gået op for folk så er coadmin næsten halveret.
2. Antallet af anmeldelser er steget dramatisk her på det sidste - Folk anmelder simpelthen for hvad som helst og prøver ikke en gang selv at løse konflikter.
3. Når i anmelder så skal i ikke forvente at også hænger folk ud, når vi behandler en anmeldelse. Kun ganske sjældent får anmelder et direkte svar.
4. Vi håber på bedre tider og inden for ikke så længe vil i også se nogle nye ansigter blandt coadmins.

/Nikolaj /coadmin
Avatar billede robotten Praktikant
05. december 2002 - 11:52 #6
Dejligt at få feedback, så er jeg rolig igen.

1: Det har tilsyneladende gået hen over hovedet på mig, at der er blevet halvret i staben af co's. Har da bemærket, et par stykker sige farvel, hvilket jo er ærgeligt.

2, 3: Jeg savner/kan ikke finde den oversigt, der engang var over behandlede anmeldelser. Den var rar at have, eftersom der har mange gange var en kommentar til, hvordan sagen var blevet grebet. Fx, at fordi sådan og sådan, er der blevet deaktiveret en bruger osv. Herved kunne man selv gå ind og se sin sag blive "behandlet"
Men ok, det er selvfølgelig en meget resursekrævende foranstaltning.

Mht. konfliktløsning, så er det pt. en desideret børnehavetendens, der ikke kun giver udslag i mange anmeldelser grundet inkompetance overfor konfliktløsninger, men også i den daglige færden på E, hvor forummet bliver overrendt af useriøse brugere.

4: Har selv deltaget i afstemningen, hvornår kommer der feedback på denne? Få -udover de synes jeg nuværende gode co's - nyt blod på banen. De ved, hvad de går ind til, og brænder for det.
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
05. december 2002 - 12:26 #7
At du ikke kan finde oversigten skyldes simpelthen af visse typer herinde havde meget travlt med at blande sig i andres anemeldelser - Hvilket igen betød endnu mere arbejde.

Et usikkert, men formodenligt godt bud er inden for en uges tid.
Avatar billede robotten Praktikant
06. december 2002 - 11:10 #8
Ok, det lyder fornuftigt nok. Misbruges kan de gode tiltag jo altid, så ærgeligt få ødelægger de for alle andre, ved at blande sig.

Men en uges tid? Er det ca. der de gamle og nye co's "aktiveres" ;)
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
06. december 2002 - 11:55 #9
Mine uger går hurtigt - faktisk blev de det i går aftes :))

http://exp.dk/spm/291532
Avatar billede robotten Praktikant
06. december 2002 - 12:11 #10
Fint, lukker her igen, så.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester