09. december 2002 - 14:20Der er
22 kommentarer og 1 løsning
Fjernbetjening af computer
Jeg har (bl.a.) to computere i et lille net: en win2000 Server (engelsk sproget) og en win XP professionel (dansk sproget). Såvidt jeg ved, er det muligt fra den ene at tage kontrol over den anden og derved fjernbetjene den. Hvordan gøres det lettest?
Hvis du har XP cd'en så kan du installere programmet "Fjernsupport" fra xp cd'en på 2000 pc'en også kan de connecte til hinanden via. det og 100 % kontrol...
du skal IKKE ud og bruge andre programmer, da det er win2000 server du har, hvis du bruger fjernskrivebord, så kan du få lov til at logge ind på din win2000 server og arbejde på den gangske som normalt. det er ikke nødvendigt med nogle af de andre programmer som de andre skriver
Synes godt om
Slettet bruger
09. december 2002 - 15:10#6
Eller installere terminal service på serveren og bruge XP's remote disktop connection. Så har du fuld kontrol over den.
Og for at lave en opsummering... Løsningen koster INGEN penge.
På din server skal du under ControlPanel vælge Add/Remove Programs. Væl "Windows Components" og sæt så flueben ud for Terminal Services (Terminal Services Licensing er IKKE nødvendigt). Vælg "Next" og sørg for at "Remote Administration Mode" er markeret.
Når dette er gjort har du installeret Terminal Server på din Windows 2000 server.
På din XP maskine skal du bare åbne Fjernskrivebord (Start -> Programmer -> Tilbehør -> Kommunikation) Indtaste navnet eller IP'en på din server. Og så kan du nu fuldt ud fjernbetjene din server.
Hvis du vil gøre det omvendt og styre din XP fra serveren kan du fra Microsofts hjemmeside downloade Remote Desktop Client (fjernskrivebord) hvormed du nu kan få lov til at forbinde til XP's indbyggede "mini terminal server".
Hej venturer! 30 points for forbindelse den ene vej. Den anden vej: Jeg kan ikke finde "Remote Desktop Client" (i hvert fald ikke en jeg kunne bruge. Har du et mere præcist link?
Kan ikke lige finde en link i farten. Men på din 2000 sætter du XP skiven i og vælger af installere/konfigurere Fjernskrivebord fra CD'en (programmet ligger klar til installtion fra XP skiven men jeg ved ikke hvad menuen hedder på dansk)
Hmm...Burde fks. "kenp" ikke have del i pointsne da han jo gav dig den løsning bare ikke vejledning til at installere han burde da have haft en 10 point
Hvis du kører IIS, med terminal services for web (eller hvad den nu hedder) skriver man bare http://hostname/tsweb Så får man en loginskærm. Hvis man der vælger fullscreen, er det som at sidde fysisk ved maskinen. Windowstasterne virker, Alt+Tab virker osv.
Til kenp: Dit svar var også points værd (selv om venturer var mere udførlig), og som jeg skrev havde jeg kun givet venturer 30 points, men systemet er åbenbart sådan, at man ike kan give nogle af pointene, og så vente med de sidste. Når man giver points, uddeler systemet ALLE points. Sorry.
Du kan løbende afvise svar, men du kan kun acceptere én gang. Du kan dog vælge at acceptere flere svar (kræver dog at kenp havde lagt et svar på dét tidspunkt).
Men sagen er udreddet, og som jeg skrev tidligere mener jeg ikke spørgsmålet er svært nok til 60 point da der allerede har været en del af slagsen på det sidste.
Når jef fra XP vil have kontrol over 2000 er "Start->Programmer->Tilbehør->Kommunikation->Fjernskrivebord" OK; Det går fint.
På XP fik jeg installeret Fjernskrivebord, Det gik tilsyneladende udmærket.
Når jeg nu fra 2000 vil have kontrol over XP prøver jeg "Start->Programs->Accessories->Communications" , men der er ingen "remote desktop conection" (eller hvad den nu hedder) i Communications-menuen. Der står - Hyper Terminal (to gange) - Internet Connection Vizard - Net Meeting - Network an DialUp Connections - Phone Dialler og ingen af disse lader til at kunne bruges til en forbindelse (så vidt jeg kan se). Hvordan får jeg "remote desktop connection" til at optræde i Communications-menuen?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.