13. december 2002 - 11:09Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Power Point - sende et diasshow med musik, der virker
Hej,
Jeg har lavet et diasshow, som jeg vil sende til et par venner, i Power point 2002. Det har baggrundsmusik, lidt billeder og lydeffekter og består i alt af 13 dias. Mit problem er, at jeg ikke kan få det sent afsted, så det virker. Jeg har prøvet at pakke det i alle mulige formater, men når det ankommer på andre computere, kan det enten ikke åbnes overhovedet eller også er der kun få af effekterne, der virker. I alt kommer filen kun til at fylde i underkanten af 200 kb, hvilket også generer mig, da det jo tyder på, at baggrundsmusikken (56k-kvalitet MP3, omkring 2m30s) i hvertfald ikke er kommet med. Er der nogen, der kan fortælle mig, hvad der går galt?
Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.
Hvis du laver din præsentation i 2002 og dine venner har en tidligere udgave går der nogle ting tabt. Du kunne også vælge at gemme din præsentation som en rejsepræsentation. Filer > rejsepræsentation. Her sendes der en fremviser med i præsentationen og intet skulle gå tabt
Aovergaard: jeg har forsøgt at sende den som præsentation både med og uden fremviser, men det er ikke muligt at åbne den i den anden ende.
jkrons: jo, men holder det helt? Jeg mener selv at have modtaget præsentationer med musik og hele pivetøjet, som fungerede? Og da mener jeg da ikke, at jeg havde de tilsvarende filer på min computer?
Jeg fandt lige en bekræftelse på min påstand ovenfor:
PowerPoint 97 and the Viewer will play a presentation created in PowerPoint 2000 or 2002 with MP3's or WMA's, but you cannot insert those file types in PowerPoint 97 itself. By the way, the only media file type that can be embedded is WAV. All others are linked. --
Tak for point! Jeg ville også nok vælge at holde musik mm separat.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.