Er det fordi de mener at det ikke er nødvendigt med en sådan funktion fordi de vil have man skal lave en ny label nedenunder? Det er da for lamt...?
Forresten så laver compileren ingen fejl, men når man kører programmet skriver den en firkant i stedet for at rykke en linie ned. Er der så en anden kode for \n eller ?
Jeg gider ikke til at oprette en ny label da jeg har en hel del af dem og det ville være alt for bøvlet...
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Hva' sker der hvis du indsætter #10 og #13 i strengen istedet for \n, dvs "Jeg er smart \x10\x13 Meget smart!".. Langt tid siden jeg har rodet med java/c osv, så er slet ikke sikker på syntax'en :)
arne> Nu er det jo ikke et grafisk skærmbillede... Det er jo "bare" en String i en label. Det er derfor jeg ikke fatter hvorfor det ikke virker. Eller?
nikrasitf> Syntaxen er jo at \n betyder newline, men anyway så har jeg testet dit forslag og så går den helt amok...
Det virker ihvertfald kun hvis der er eksplicit kode i GUI toolkittet der håndterer det. Et grafisk skærmbillede består af pixels og de ved ikke noget om newline. En newline har en betydning i en fil på disk. En gammeldages VT terminal reagerer på en newline. Og du siger jo selv, at det ikke virker (bare skriver en firkant ud).
Ja selvfølgelig skal GUI-komponenten kunne håndtere det, som jeg dog også regnede med da det virker i de fleste RAD's.
Men åbenbart ikke i java's label-komponent... mystiks, men så kan du vel igen som de fleste andre RAD's finde labels-komponenter og andet halløj på netter som kan kan lige det?
Min bruges hvis du ønsker at man på alle platforme kan skifte linie i en consol, men den kunne jo måske bruges i GUI... Men nej... Træls...
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.