Avatar billede pwn Forsker
23. oktober 2000 - 19:59 Der er 1 kommentar og
2 løsninger

EXCEL - 3 små, men vigtige, spørgsmål

1) Kan man kopiere en celle til et stort område, hvor det ikke vil være praktisk muligt at benytte fyldhåndtaget. Eks. kopiere indholdet af celle a1 til cellerne a2:a5000?

2) Kan man have 2 ARK fremme på skærmen på een gang - ligesom man kan have 2 regneark (altså med hvert sit filnavn) fremme?

3) Kan man automatisk - som i word - ændre store bogstaver til små og omvendt ved et enkelt greb.

mvh

Paul
Avatar billede codemon Nybegynder
23. oktober 2000 - 20:30 #1
1) kopier indholdet af a1 til udklipsholder flyt markøren til a2
vælg \"gå til\" i rediger skriv a5000, hold shift nede når du trykker enter, hele området er så markeret, så er det bare at indsætte igen.
hvordan ændres nemt store bogstaver til små i word?
Avatar billede nerøs Nybegynder
23. oktober 2000 - 20:52 #2
3) Gentagne <shift F3> skifter mellem forskellige sammensætninger af store og små bogstaver. Hvis der kun er tale om et ord behøver man ikke at mærke op.

2) Du kan vælge nyt vindue og herefter arranger.
Du kan herefter frit vælge mellem visningen i de 2 vinduer inden for samme fil.
Avatar billede pwn Forsker
23. oktober 2000 - 23:08 #3
tak forhjælpen, jeg har givet jer ca halvdelen hver.

mvh

paul
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester