02. januar 2003 - 11:10Der er
1 kommentar og 2 løsninger
J2sdk install
Jeg har skrevet et program der kræver at man bruger javas commAPI til serielport. Desværre er dette API lidt vanskeligt at installere for en bruger. Hvis jeg eksempelvis brændte hele min egen j2sdk installaton med det installerede API ned på en CD ROM, ville det så virke på en anden maskine hvor man kopierede hele mappen ind?? Eller laver den almindelige installetion noget med OS? QD::
Det der er problemet er vel at få api'en til andre platforme end windows og solaris? Sun leverer kun til disse to platforme. Det lyder som overkill at lave en total j2sdk installation.
Det er det også, men det har den fordel at man compile eventuelle rettelser på stedet, hvis kunden pludselig ønsker det. API'en skal kun virke på Win. Det der er problemet er at den installationsguide der ligger hos Sun, ikke lige altid virker...kopiering af bestemte filer til jdk's kataloger passer ikke helt som foreskrevet. QD::
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.