24. oktober 2000 - 14:25Der er
8 kommentarer og 4 løsninger
Lydkort og netværkskort
Jeg har hjulpet en ven med at installere et lydkort i personens win98-PC.
Da computeren blev genstartet, fandt Windows lydkortet, installerede driveren og en hurtig test viste at lydkortet virkede. Tilgengæld virkede netværkskortede nu ikke.
Jeg afinstallerede derfor både lydkort og netværkskort og genstartede. Windows genkendte igen både netværkskort og lydkort, bad om driveren og installerede det begge. Lydkortet virkede igen, men stadig ingen adgang til netværket.
Når jeg tjekker Enhedshåndtering under System, viser den ingen konflikter. Hvis jeg deaktiverer lydkortet, virker netværkskortet igen (efter genstart). Hvad gør jeg?
P.S.: 3com 10mbit netværkskort og SoundBlaster 16 bit lydkort.
Prøv at flytte rundt på de tildelte hukommelsesområder/basiskonfiguration. under ressourceindstillinger. Selvom der ikke meldes om konflikter, kan det sagtens være tilfældet alligevel..
Du kan ændre netkortets IRQ adresse ved at benytte konfigurationsutilityen fra 3Com (hvis du ikke har driver disketter, kan du hente nye fra 3coms hjemmeside, utility\'en ligger som regel på diskette 1 (ikke altid ;-) Programmet som skal startes fra DOS hedder noget i retning af 3c9xcfg.exe (hvis det er et 3c90x kort).
Hvis det er PCI kort kan du også forsøgsvis prøve at sætte f.eks. netkortet i et andet PCI slot. Ved genstart vil driveren blive geninstalleret med nye indstillinger.
Prøv at flytte lidt rundt kortene, så de kommer til at sidde i nogle forskellige slots. Jeg har tit prøvet hvor windows, eller selveste mobo\'et, ikke kunne finde et stykke hardware, fordi det sad i en slot windows ikke så god nok!;-)
Hvis du kørerWin 95 så opdater til Windows 98, jeg har heft lidt af samme problem bare med alm. porte, Har 6 stk og dem kunne comp. heller ikke finde ud af før.
Jeg fik det til at virke ved at ændre \"IRQ\" og \"input/output-område\".
Tak for hjælpen til alle.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.