04. januar 2003 - 22:06Der er
50 kommentarer og 1 løsning
Netværk Win 98 >----< Win 2000 >----< ADSL
Hejsa,
Jeg har en Win 98 maskine, samt en WIn 2000 maskine.
Win 98 har ip 192.168.0.2 Win 2000 har ip 192.168.0.1 (en ven hjælp mig med det :)
Hvis jeg pinger 98'erens IP fra 2000'eren kan den sagtens finde den. Men jeg ved ikke hvordan jeg skal gøre så 2000'eren kan se hvad der er på 98'eren og omvendt?
Du skal Gå ind i Egenskaber for dit netværkskort, dér går jeg så udfra at du har TCP/IP Installeret, så skal du bare tilføje den klient der hedder "Fil- og udskriftsdeling"
C:\Documents and Settings\Administrator>ping 192.168.0.2
Pinging 192.168.0.2 with 32 bytes of data:
Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<10ms TTL=128 Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<10ms TTL=128 Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<10ms TTL=128 Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<10ms TTL=128
Ping statistics for 192.168.0.2: Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss), Approximate round trip times in milli-seconds: Minimum = 0ms, Maximum = 0ms, Average = 0ms
Gå ind i din Windows 2000 -->> højre klik på "Denne computer"-->>> Gå ind i Egenskaber-->> klik på fanebladet netværksidentifiksion-->> Tryk på knappen Egenskaber-->> Se så hvad den hedder som arbejdsgruppe ?..-->> Det samme skal den hede på windows 98!
I win98 gøres det sådan:
Højreklik på netværkssteder-->> Egenskaber-->> Klik på Fanebladet Identifiktion :o)
Hvis du, som s.b.a. siger, har aktiveret "Fil- og udskriftsdeling", skal du også huske, at gå i stifinder og vælge de mapper du vil dele, ved at højreklikke på dem og vælge deling.
Har ændret begge til at arbejde i WORKGROUP: "WORKGROUP" men der er ikke sket nogen forandring.
slowboat i stifinder, syntes jeg ikke jeg kan finde nogle ekstre funktioner så jeg kan dele en mappe (Win 98). I win 2000 har jeg højreklikket og trykket Shar.
Hvis du ikke kan højreklikke på en mappe og vælge Deling, har du ikke "Fil- og udskriftsdeling" installeret. Det må du så installere via: Kontrolpanel-->Netværk-->Konfiguration-->Tilføj-->Serviceprogram-->Tilføj-->Fil- og udskriftsdeling til Microsoft-netværk ;-)
Nu prøved jeg at fjerene /remove) den eksisterende "File and ...." og tilføje den igen. Højreklikker jeg på en mappe er der ikke kommet en ekstre mulighed Deling (Share).
Da jeg re-installeret så jeg der også var en anden mulighed "File and Network sharing width netware"?
Det ku' tyde på, at du har delt hele dit C: drev på 2000, og det er måske godt nok for dig, men ikke anbefalelsesværdigt. Når du prøver at få tilgang til C: på maskinen CASPERIP er det jo netop \\CASPERIP\C$ og så er det nok med et password, som normalt benyttes på 2000, såfremt du er logget på 98 med samme user. Måske er det en ide med samme password på begge maskiner, hvis det kun er dig, som benytter dem ?
Ja det kan han også, men jeg har delt hele mit drev på min 2000, og den kan ses på min XP uden password, men problemet er bare jeg ikke kan huske hvordan man fjerner den funktion !
Hvad med at aktivere "guest"kontoen på windows2000-maskinen? Det kan være det hjælper, for den er deaktiveret som standard. Gå ind i start-indstillinger-kontrolpanel-users&passwords
der skulle man et sted kunne se sine brugere og om de er aktiverede eller ej. Er "guest" kontoen deaktiveret, aktiveres denne.
Takker for points, og held og lykke med det hele..
SUrann
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.