05. januar 2003 - 22:39Der er
10 kommentarer og 7 løsninger
Billigste i Sjælland området..
Hej jeg skal lige undersøge det her for en... eller ret og sagt i skal : ) Hvad er det billigste og bedste internet, i nordsjælland området.. Ved i noget om man kan få stofanet i sjælland ? Kom med nogle tip ...
Selv har jeg WebSpeed (TDC) som kører via CableTV. Det virker upåklageligt, er billigt og stabilt. Kræver dog du har CableTV og at netop dit CableTV understøtter WebSpeed. Ellers er en almindelig ADSL forbindelse nok ikke helt dårlig. TDC er også her ret gode til prisen.
Der kan være stor forskel på hvilken "brugertype" man er og prisen. Hvis man vil have egen server kørende, have flere computere tilslutte m.m. så er det ikke de billigste løsninger eller dem med kun en adgang til internettet man skal vælge. Stofa/Telia, TDC (uden router) osv. er ikke særligt gode da man skal logge på via en side eller en fiktiv opkaldsforbindelse. Har man flere computere i "huset" der skal kunne benytte forbindelsen så er det vigtigt at oplyse dette hos nogle udbydere, f.eks. TDC da standard forbindelsen er med et "modem" og ikke en router løsning.
Benytter selv CyberCity som giver fast ip, mulighed for at sætte hub/switch til så flere kan være på samtidig. Har haft meget få problemer med dem. Har flere der har valgt TDC og Stofa og de er ikke tilfredse. Hverken med deres udstyr eller service/support.
Her er prisene på Møn (Stege Antennelaug igennem arrownet.dk)
Hastighed: Pris pr måned: Oprettelse: Hurtigere end 56K 256/128 Kbit/s kr. 129,- kr. 995,- ca. 5 x hurtigere 512/256 Kbit/s kr. 169,- kr. 695,- ca. 9 x hurtigere 1024/512 Kbit/s kr. 299,- kr. 495,- ca. 18 x hurtigere 2048/512 Kbit/s kr. 549,- kr. 495,- ca. 37 x hurtigere 4096/512 Kbit/s kr. 995,- kr. 495,- ca. 73 x hurtigere
Der er dog forskellige problemer hvor det mest groteske er at de har fejl på deres Nameservere som gør at brugerene ikke kan modtage mail. Jeg har pt. en "sag" kørende med dem for en af deres brugere som ikke kender meget til edb. De har problemer med opsætning af SOA, MX m.m. Dette har stået på i en månedstid og jeg håber de nu retter fejlen efter jeg har konstateret det for dem, da deres teknikere åbenbart ikke er i stand til det :-)
Et andet problem er at brugerene kommer ud med samme hostname i mange tilfælde, så hvis man vil chatte og der ikke tillades flere opkoblinger fra samme host risikerer man at man bliver blacklistet på de større chatservere.
Pudsigt nok kommer der et indlæg om Møn (stegenet.dk) samtidig med mit indlæg. Det er et af de domæner der er problemer med, men ikke det jeg har en "sag" på :-) Jeg kender flere der har forsøgt at sende til "en-bruger@stegenet.dk" hvor det ikke fungerer.
Prøv hos tele2. De kører en kampagne for tiden, hvor man kan få "opgraderet" sine adsl til "dobbelt" til samme pris. Ifølge de mails jeg har fået fra Tele2, så vil tilbuddet for de kunder som er tilmeldt ordningen gælder i al fremtid.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.