Avatar billede snebaer Novice
10. januar 2003 - 14:18 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Paradigmer

Hej

Er der nogen der har et link til, hvor der på dansk kort og præcist står anført, hvad imperativ, funktionel, objektorienteret og logik programmering er for noget og hvilke forskelle der er.
Avatar billede arne_v Ekspert
10. januar 2003 - 15:18 #1
http://www.nada.kth.se/~viggo/progp/studieh-ny.html

Har en kort beskrivelse paa svensk !
Avatar billede iknow.dk Nybegynder
10. januar 2003 - 15:22 #2
Imperativ programmering er opbygget som en nøje kontrolleret udførsel af en række beregningstrin. Minder meget om manuelle vejledninger fra vores hverdag såsom madopskrifter.

Logik programmering bygger på at der defineres nogle 'sandheder' aksiomer og nogle slutningsregler, dertil er knyttet en række spørgsmål, som besvares ud fra aksiomerne og slutningsreglerne. Minder mest om problemstillinger i form af hvis dette gælder, er det så sandt at .....

Funktionel programmering er programmering udelukkende opbygget vha. funktioner - dvs. det minder meget om det matematiske funktionsbegreb i stil med y= f(x) altså programmet består af funktioner, og resultatet er altid og udelukkende en funktion af input.

Objektorienteret programmering bygger på princippet om at alt er objekter, som har en grænseflade 'protokol', som kan benyttes når objekterne kommunikere med hinanden - udveksler meddelelser. Dette princip minder meget om vores hverdag, hvor alting kan opfattes som objekter, der gensidig påvirker hinanden - dette er også en af grundene til at det objektorienterede paradigme har vundet så stor udbredelse.
Avatar billede iknow.dk Nybegynder
10. januar 2003 - 15:23 #3
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester