11. januar 2003 - 20:03Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Preload og viderestil - er scriptet korrekt lavet?
Det lyder måske dumt, men jeg er lidt i tvivl om, at det jeg her har lavet faktisk virker efter hensigten. Meningen er, at en række billeder skal preloades. Og når de er det, skal man viderestilles til den egentlige side.
<html> <head>
<script language="javascript" type="text/javascript"> <!-- pic1 = new Image(); pic1.src = "images/test/1.jpg"; pic2 = new Image(); pic2.src = "images/test/2.jpg"; pic3 = new Image(); pic3.src = "images/test/3.jpg";
Jamen, du gav jo selv et fortrinligt 'svar' (11/01-2003 21:20:48). Jeg har skam været forbi, men hvad skulle jeg skrive til dig andet end "Hej"? Meget bedre _kan_ det ikke gøres ;o)
Okay :) Jeg tænkte bare, der måske var nogle småfejl, der kunne rettes, men det er da godt, hvis det er korrekt syntaks.
Jeg har en del grafikobjekter på en side, og det ser bedst ud, hvis de kommer samtidig og ikke en efter en. Således følte jeg mig nødsaget til at udskrive en tekst til brugeren i et par sek. afhængig af forbindelseshastighed, så vedkommende faktisk ved, der sker noget.
Men hvis du kommer forbi igen, må du meget gerne svare mig på følgende:
Hvordan reagerer søgemaskinerne overfor sådanne preloads? Venter de også bare pænt til siden er færdig med at indeksere? ;o)
En søgemaskine 'ser' ikke dine sider ... den fortolker ikke HTML'en eller dine scripts, som en browser. Den læser HTML-koden, ligesom du selv gør, når du ser dokumentet i din editor. Derfor venter søgemskinen heller ikke pænt på din side :)
Du kunne lave to divs. Det ene indeholder hele din HTML-kode og er gemt med style="display:none". Det andet siger f.eks. "Siden loader, vent venligst" og er synligt fra start. På onload gemmer du så 'jeg-loader-divet' og gør det div med din kode synligt. Hvis vi kalder dit 'jeg-loader-div' for id="loader" og det andet id="kode", kan det gøres med:
Samtidig kan du glemme at om preload-funktioner og redirects. Så burde det køre :) /mvh
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.