Hvem? Udvikling i std. db-værktøjer etc
Jeg er ved at etablere virksomhed indenfor IT-leverancer. Egne kompetencer går primært på den bløde side af IT og på ERP.Derfor vil jeg gerne i kontakt med en eller flere, der kunne medvirke som underleverandør på udviklingsdelen i mulige opgaver.
Opgaverne kunne fx. være et system til udregning mv. af tilbud i industriel produktion.
I nogle af løsningerne vil der være behov for at læse (og skrive) data i fx. Native eller SQL-db fra Navision ERP-løsninger - direkte eller via forskellige eksport/importrutiner.
Aht. integration til andre programmer - eksisterende som kommende - foretrækker jeg løsninger baseret på standarder; standard-grænseflade, -værktøj, -db etc.
Umiddelbart forestiller jeg værktøjer spændende fra Excel over Access til FoxPro med tilknyttede programmeingssprog. Men du må meget gerne udvide min horisont!
Skriv her eller mail - også gerne spørgsmål - til eksp-lev@nielsen-friis.dk
Du kunne fx. skrive noget om
produktkompetencer
kendskab til datamodeller i ERP
referencer
og naturligvis pris/aflønningsform (fx. om du har CVR nr.)
