Avatar billede janfrost Nybegynder
15. januar 2003 - 18:32 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Indsætte billede

Jeg har oprettet et websted med tema i webstedskabeloner. Når jeg indsætter et billede på indexsiden vises den godt nok i "Normal" men ikke i "Eksempel". Jeg har gemt siden og billedet i samme mappe, men lige lidt hjælper det. Hvad gør jeg forkert? (PS. Jeg er helt ny Frontpage-bruger :-))
Avatar billede thomasejsing Nybegynder
15. januar 2003 - 23:29 #1
gem billedet i mappen images, højre klik på det billede du har sat ind tryk egenskaber udfor billedkilde er der en gnap der hedder "gennemse" find mappen images og peg så på det billede du vil have ind, tryk ok ok ok indtil du er ude. Tryk på filer og gem. men hvis det er en animation, eller en hower bottom (mouse over) så kan du iøvrigt godt risikere at den ikke virker lokalt, men så upload den til webhotellet og wupti
Avatar billede thomasejsing Nybegynder
16. januar 2003 - 22:53 #2
du skal gemme billederne i mappen images, og så sætte dem ind herfra, så skal du uploade hele baduljen, ikke noget med at opdatere nye filer, da du risikere at den ikke tager hele baduljen med
Avatar billede eyvind Seniormester
23. januar 2003 - 18:53 #3
Hvis det er et helt nyt websted du har oprettet. Tryk på mapper> dobbeltklik på images> gå ud til stifinder og find dit billede>højreklik på billedet>kopir>gå tilbage til image> højreklik> sæt ind >tryk navigation> index.htm> normalvisning> indsæt> billede> fra fil>vælg images (hvis den ikke allerede er der)>vælg billede>OK>gem siden. Nu kan den ses i eksempel og vis i web-browser. Er det mange billeder, kan du markere dem alle og gøre det samme.
Eyvind.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester