27. oktober 2000 - 02:57Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Uptime igen igen
Hmm, ja jeg var lidt for hurtig med mine points sidst. Nedenstående er et eksempel jeg tidligere har modtaget som svar. Koden returnerer den tid computeren har været tændt. Problemet er bare at funktionen tager en integer med ind, hvilket ikke er hensigsmæssigt. Jeg går ud fra at gettickcount på et eller andet tidspunkt returnerer en værdi over 2147483647, som er en integers maxværdi, og derfor får funktionen til at returnere noget forkert. Hvilke andre muligheder har jeg ? Hvis jeg bruger en double kan jeg ikke brude div og mod.
Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.
nej Gettickcount returnerer ganske rigtigt en Integer, men det gør den også i Windows, så det vil sige at ligegyldigt hvad du laver den om til så vil det stadigvæk være en integer i Windows der holder øje med tiden. Jeg mener begrænsningen ligger på nogen og 48 dage eller noget lignende. og så kan du jo evt. checke på hvornår gettickcount ligepludselig bliver mindre end OnlineStart for så at bare at plusse de 48 dage (eller hvor lang tid det nu er) til det du får ud i duration
poull>> jep, det bare ligepræcis hvad jeg prøvede at sige :)
loproc>> Det nytter jo ikke noget når returværdien af GetTickCount ikke er en int64.
Borrisholt>> Som spurgt tidligere er jeg meget interesseret i den kode du har der måler fra boottidspunktet, jeg vil godt give nogle point eller noget for den hvis du synes.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.