Internetforbindelse over netværk, mirc og ICQ virker ikke
Jeg har lige opgraderet mit ME til XP - første gang jeg brugte windows xp efter opgraderingen virkede internet5 osv fint (kørete over netværket). Men efter jeg har tændt den igen var der ovrehodet ingen internet, jeg kunne se at jeg kørte med en underlig ip - jeg ændrede så ipen ip TCP/IP opkaldskort (der er ingen netværks protecol og den kan heller ikke tilføjes) 192.168.0.2 (serveren slutter med 1)
Min browser kan også skatens gå på nettet, men mirc og icq f.eks har sine problemer, de kan ikke connecte! Jeg kører proxyserver!
jeg har arbejde med XP's firewall og den ligger i en af de faner som kommer frem når du tager egenskaber for din LAN forbidnelse.. den hedder noget med Sikkhehed
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.