Jeg tror det er bundkortet ...
Jeg har et ESC K7sem bundkort med onboard lyd, grafik og Lan.- og win98 SE.
Det startede med at jeg installerede windows, og installerede driverne til al hardware osv.
Nogle gange når jeg startede op var lyd-driverne "glemt" selvom intet var ændret og driver-filerne ikke var flyttet/slettet, det samme skete indimellem med grafik-driverne, -men så skulle de bare "opdateres".
Jeg havde også kopieret alle win98 cab-filer over på min hd, hvis der skulle komme problemer, men jeg tjekkede dem for nylig, og der var mange der var beskadiget.
- det er nok min HD tænkte jeg..
Men mit cdrom-drev vil mange gange ikke boote op på en win98 cd, men det hjælper indimellem når jeg tager min anden HD ud. (?????)
Min anden HD er en 408MB gammel HD, som virker fint, -men hvis der er problemer, hjælper det indimellem at tage den ud. (???)
På det sidste er windows kommet med fejlmeldelser om manglene dll-filer, og senere at explorer (ikke IE) har udført en ulovlig handlig og afsluttes.
Senere kom "Explorer.exe har udført...bla bla" lige mens windows startede op, hvilket betød at jeg ikke kunne bruge windows til noget (jeg kunne se mit "wallpaper" på skærmen, og ikke andet!).
Senere kunne den slet ikke komme ind i Win, den meldt bare fejl i kernen (KERNEL), og lukkede computeren.
Nu har jeg prøvet at installere win igen (med og uden min gamle HD), fra cd. Men den går hele tiden fast, der hvor den leder efter Plug&Play enheder.
- så nu kan jeg ikke rigtig bruge den til anden end dos-spil.
Desuden har jeg en AMD 1600+ (1050 Mhz) cpu.
.. Er det mit bunkort eller hva'?
