Well, mit problem er, at jeg ikke er voldsomt god til JS. Jeg har læst alt mit kode igennem, man kan ikke umidlbart finde ud af, at få teksten der kommer i dropdown-menuen, til at være sort. Jeg ville i første omgang gøre det vha. CSS - men hvis det kan gøres på andre måder, så er jeg også lydhør for andre forslag.
Jamen det er jo netop hvad jeg har gjort. Men hvor skal jeg tilføje "Class'en" dif i mit javascript ?
Synes godt om
Slettet bruger
26. januar 2003 - 14:53#8
Således:
for (i = 0; i < hw.length; i++) skriv('<a href="' + hwmappe[i] + '" class="dif">' + hw[i] + '</a><br>')
Sæt det ind i stedet for det dér "for i in wh..." Det er en god idé at se meget bort fra kodeeksemplerne i "JavaScript for Webmastere", hvilket det her ligner temmelig meget... :)
Synes godt om
Slettet bruger
26. januar 2003 - 14:53#9
Hov:
for (i = 0; i < hw.length; i++) skriv('<a href="' + hwmappe[i] + '" class="dif">' + hw[i] + '</a><br>')
Synes godt om
Slettet bruger
26. januar 2003 - 14:55#10
Det var dog irriterende! Eksperten vil ikke acceptere, at der skal være en apostrof foran " class="dif"... Altså:
for (i = 0; i < hw.length; i++) skriv('<a href="' + hwmappe[i] + [APOSTROF]" class="dif">' + hw[i] + '</a><br>')
Synes godt om
Slettet bruger
26. januar 2003 - 14:55#11
Og jeg må heller ikke indsætte en firkantet slutparentes... Nå, du forstår forhåbentlig meningen! :)
Det er _netop_, hvad du ikke har gjort ... det har _jeg_ gjort. Der er forskel på det stylesheet, jeg downloadede og det, jeg har skrevet her. Du havde ingen farve sat på 'a.dif' - derfor ;o)
Du gør det rigtigt i dit spm - hvis bare du retter dit stylesheet /mvh
OleBole > Jamen så forandre punkterne ned igennem menuen sig ikke. Så er det kun overskriften der skifter farve.
Synes godt om
Slettet bruger
26. januar 2003 - 15:08#16
olebole>> Han får aldrig udskrevet class="div" i sine links. webcreator>> www.phoenixv.dk/exp/webcreator_menu.js Jeg har ikke skiftet det dér sw-halløj senere i kode ud. Det kan du nok også selv klare.
Kanon, det virker. Men af en eller anden grund, så er koden totalt rodet. Jeg kan ikke se mig ud af det. Kan du ikke bare smide koden i en normal txt-fil ?
Du havde forresten ret - koden var tildels fra "JavaScript for webmastere" - og den er ikke god. Jeg kan sagtens finde ud af, at lave 2 menuer på samme site. Men udvidere jeg systemet med endnu en menu, så får jeg fejl. Forstår ikke hvorfor :-)
Jeg fik det til at se ordentlig ud efter lidt bearbejdelse. Det virker fint. mange tak. Smid venligst et svar.
Synes godt om
Slettet bruger
01. februar 2003 - 15:18#24
OK.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.