26. januar 2003 - 21:36Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Reperation af LCD skærm
Er der nogen der kender et sted her i Danmark hvor man kan få repereret defekte LCD (TFT notebook) skærme...
Min skærm her nemlig den smarte funktion, at når man tænder for den bærbare computer, så lyser skærmen ligesom op - altså der kommer en slags baggrundslys i skærmen, men den viser intet billede - men når man sætter en ekstern skærm til den bærbare, så kommer der billede på den. (altså den eksterne skærm)
Eller er der måske nogen der ved hvad problemet kan skyldes?
Hvis, det endelig er sådan, at skærmen er i stykker på den, kan det som oftest ikke betale sig at få en ny i. En ny skærm koster mellem 60-75 % af nyprisen for din bærbare
Fido82 >> det med prisen på en ny er helt korrekt... men jeg har kontakt med op til flere udenlandske firmaer der reperere LCD skærme, som fortæller mig, at i ca. 90% af alle fejl på LCD skærmen, (ud over dem hvor skærmen er flækket eller lign.) der kan det faktisk repereres for ganske få penge... de billigste har givet mig priser på omkring 5-700 kr. - men de ville anbefale at jeg fandt en her i danmark der kunne lave det!
Jeg har repareret en del af dem i min tid, for diverse mærkelige fejl. Og jeg har da nok også et enkelt panel eller fem liggende fra/siddende i nogle af dem som er dødsdømt for andre fejl. Jeg kan sikkert hjælpe, har det nogen interesse? (Der må jo nok lidt rigtige dolores på bordet for stumper, post m.m.)
fido havde til dels ret - det er skærme det er galt med - jeg kendte så selv en der kunne kigge på det, så det har han lovet at gøre. Tak for de mange forslag!!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.