Avatar billede funkyloonie Nybegynder
27. januar 2003 - 23:29 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Tastning i comboboks

Jeg har en combobox med telefonnumre og leder efter den funktionalitet som vil gøre det muligt at finde det eksakte nummer ved at taste det. Som det er nu når man taster 2 og dernæst 3 er det valgte element startende med 3. Det jeg vil er at det valgte element skal være det startende med 23 for at man derved nemt kan finde det ønskede nummer. Er det muligt?
Avatar billede aslan Nybegynder
28. januar 2003 - 18:44 #1
ehh... meget kryptisk formuleret. Har svært ved forstå hvad du mener.
Avatar billede mortenkjeldberg Nybegynder
28. januar 2003 - 21:44 #2
Hej

Du laver comboboxen editerbar. Combobox.setEditable(true);

Herefter adder du en keylistener til denne Combobox.

Denne Keylistener skal :
1) Gette det indtastede fra ComboBoxen. -> (String)combo.getSelectedItem()
2) Tømme coboen -> combo.tremoveAllItems()
3) Hente de nye telefonnumre der begynder med det indtastede. Aner ikke hvor du for det fra så det lidt svært at sige hvordan den søgning skal laves.
4) Indsætte søgningsresultatets elementer i combo'en

Jeg havde lige lidt problemer med at sætte en Keylistenerop på en Combobox, men det skulle kunne lade sig gøre.

/Morten
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester