Avatar billede smooth Nybegynder
28. januar 2003 - 21:57 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Services med JavaScripts "HJÆLP"

Hej

Jeg kunne tænke mig at give mine brugere et par services hvad ang. Gæstebog, maillist og mange andre ting.

Jeg kan godt selv smæke diverse ting sammen, men jeg ved ikke hvordan man laver så brugeren kan skrive en JavaScripts kode og få gæstebogen vist på deres siden.

Jeg var inde og se hvordan websup.dk har lavet den kode, men jeg er ikke sikker på hvrdan der kører.

<script language="JavaScript" src="http://www.websup.dk/com_viewguest.php?mode=java&brugernavn=Smooth&gid=0">
</script>

Er der en der kan give mig et par ord om hvordan såden en service skal kører og hvad man skal tænke op når man skal til at kode.

Som sagt PHP og mySQL kan jeg selv, men der er den del som hedder JavaScripts der klemmer lidt.

Med venlig hilsen
Smooth
Avatar billede _darkstar_ Nybegynder
28. januar 2003 - 23:07 #1
Hvorfor laver du ikke login-delen i PHP? Det er mere sikkert og du skriver jo at du ved hvordan det virker.
Avatar billede smooth Nybegynder
29. januar 2003 - 01:04 #2
_darkstar_  >>

Det jeg har lavet er et stort community. Hvor der er login og alt det der.

Her er hvordan jeg vil lave det her service.

Man skal logge ind på sit profil.
Der efter kan man trykke på opret eks. Gæstebog.
Hvor efter man skal skrive en Overskrift til den gæstebog og trykke på opret.

Der efter vil ens brugernavn blive gemt i en admin_gæstebog tabel hvor efter man kan vise brugerens gæstebog ved at bruge en alm. SQL connect.

Det vil sige at jeg kan godt lave så brugeren kan ses sin gæstebog når han er på min side. Men hvordan laver jeg så han kan indsætte et kode stump på sin side og få den samme gæstebog vist. Som sagt som bruger websup.dk denne koder hvis man vil have sin gæstebog vist på sin egen hjemmeside.
<script language="JavaScript" src="http://www.websup.dk/com_viewguest.php?mode=java&brugernavn=Smooth&gid=0">
</script>

Men hvordan fungere det her sjov ?
Avatar billede smooth Nybegynder
29. januar 2003 - 13:18 #3
Fandt selv ud af det
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

Seneste spørgsmål Seneste aktivitet
I går 21:00 Libre Office Impress Af Frank i Andre styresystemer
I går 11:47 VB script Af Jenshentze i Word
I går 11:21 Popup ved opstart Af mort1 i Windows
04/0918:50 Slet lokal konto Af ErikHg i Windows
04/0916:05 Ændre tal i en celle Af xvid i Excel