11. februar 2003 - 10:40Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Uploade tabel til webserver
Jeg har lavet en Mysqltabel på min egen maskine, og vil nu gerne uploade den til databasen på mit webhotel. Upload skal foregå via PhpMyAdmin 2.3.2, hvor man under et punkt der hedder "SQL" antageligvis skal kunne uploade en tabel.
Nu er mit spørgsmål bare hvad det er jeg skal uploade, for i min mysql-mappe ligger der kun filer af typen .frm .MYD .MYI. ?
Så vidt jeg kan se i PhpMyAdmin er det en txt. fil jeg skal henvise til.
Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.
lav et sqldump af hele din database inkl. data og create table statements, den text phpmyadmin på din maskine spytter ud, eksekverer du på webhotelet via PHPmyadmin der.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.