Avatar billede gobbles Nybegynder
14. februar 2003 - 14:24 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Hvordan får jeg mit udtræk lavet til et html dokument?

Jeg har en Access DB med oplysninger som navn, postnr, kommune, adr, tlf osv.
vha. flash og php søger jeg i basen og beder om alle emner med feks. 7620 som postnr, mit problem er så hvordan får jeg mit udtræk til at stå i et html dokument der sætter de emner der passer på mine søgekriterier i nogle afgrænsede "kasser"
Lidt svært at forklare men noget ligende de gule sider, hvor hvert emne står i en lille kasse og hvis der er flere end xx emner på en side, kommer der en "næste side" knap til syne
Avatar billede keysersoze Ekspert
14. februar 2003 - 14:35 #1
det kan du ikke i et html-dokument - du er nødt til at bevæge dig over i et server-side sprog som fx asp eller php.

på www.html.dk - www.netcoders.dk - www.activeserverpages.dk kan du finde nogle gode eksempler og tutorials til hvordan og hvorledes
Avatar billede fynbohans Nybegynder
15. februar 2003 - 14:42 #2
Hvis der i Access kan produceres en forespørgsel, kan den
gemmes som HTML med OutputTo - se Visual Basic Help.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester