Avatar billede ormurin Nybegynder
14. februar 2003 - 21:09 Der er 2 kommentarer

Net med Appletter

Hej, jeg har et vanskeligt problem.

Jeg sidder nu og laver et spil; Spillet er et applet der kommunikerer med et serverprogram; Det virker fint da jeg starter serverprogrammet og klientprogrammet i denne computer, men da jeg starter serverprogrammet i serveren og starter klientprogrammet på serverens hjemmeside, da er ingen kontakt. Nogen der ved hvad der kan være galt?
Avatar billede arne_v Ekspert
14. februar 2003 - 22:07 #1
Serveren skal køre på samme server som appletten hentes fra.

Eventuelle firewalls imellem client og server skal have åbnet for
den/de porte der bruges.

Så burde det virke.
Avatar billede Slettet bruger
15. februar 2003 - 01:31 #2
Det kunne måske være en ide at forklare hvorfor du afviser arne_v's svar.
Specielt når det han skriver er korrekt, men jeg går ud fra at det så ikke er det der er problemet, eller?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester