Avatar billede cool_casper Nybegynder
16. februar 2003 - 00:48 Der er 10 kommentarer og
2 løsninger

Lær mySQL sammen med ASP...

Heysa...

Nu har jeg arbejdet med Access-databaser og ASP i lang tid og nu tænkte jeg at det måtte være tid for at lære MySql! Jeg kiggede lidt på et par artikler, og har vistnok fattet at man skal kommunikere med MySql-serveren med telnet ???
Nåeh, men min spørgsmål var egentlig om der findes nogle (danske/engelske) guides hvor der bliver beskrevet hvordan man bruge ASP sammen med MySql?? Jeg forstår nemlig ikke helt hvordan og såen... ;)

Mvh.
Casper...
Avatar billede kourosh Nybegynder
16. februar 2003 - 00:55 #1
http://www.mysql.com/documentation/index.html
Her kan du downloade eller se hjælp til mysql
Avatar billede eagleeye Praktikant
16. februar 2003 - 00:58 #2
Du skal ikke bruge TelNet til at connecte til mySQL, det fungere på samme måde som med Access. Det forgår via en Connection, det som ændre fra Acces til mySQL er selv connection strengen.. Der er også lidt forskel på SQL kommandoerne, eksvis hedder det LIMIT x.y og ikke TOP X.

Her er et par eks:
http://www.dwam.net/mysql/asp_myodbc.asp
http://www.devarticles.com/art/1/50
Avatar billede cool_casper Nybegynder
16. februar 2003 - 01:05 #3
Okay... Kommandoerne skal nok komme... Findes der en Online kommando-liste, hvor der også er betydning syntaks og såen??

Dvs hvis jeg eks.-vis vil have en DSN-less connection (som jeg kun bruger!) skal jeg opstille sådan?? :

<%@ LANGUAGE="VBSCRIPT" %>
<%
strConnection = "driver={MySQL};server=212.155.113.2;uid=YOUR_ID;pwd=YOUR_PWD;database=YOUR_DB;option=NUM"
Set adoDataConn = Server.CreateObject("ADODB.Connection")
adoDataConn.Open strConnection

strQuery = "SELECT * FROM your_table;"
Set RS = adoDataConn.Execute(strQuery)
%>
Avatar billede eagleeye Praktikant
16. februar 2003 - 01:10 #4
Ja det ser rigtigt ud.

Det bedste sted at find syntax for mySQL er på mySQL hjemmeside som kourosh har linket til.
http://www.mysql.com/doc/en/Reference.html
Avatar billede cool_casper Nybegynder
16. februar 2003 - 01:22 #5
okay.... thx....

Der er vel ikke andet at gøre end at kaste sig ud i det! :)
Lige en anden ting.. Hvis jeg nu har en IIS kørende på min XP pro, kan jeg så bare inst. SQL på den??
Avatar billede eagleeye Praktikant
16. februar 2003 - 01:28 #6
Ja det ville jeg mene så den også køre mySQL server.


For at connecte til mySQL skal du havde installeret myODBC på den maskine som skal køre web-serveren. Den finder du hos www.mysql.com

Der er så to at vælge imellem en Production og en Development version:
Production-ready version: http://www.mysql.com/downloads/api-myodbc-2.50.html

eller:
Development version: http://www.mysql.com/downloads/api-myodbc-3.51.html
Avatar billede cool_casper Nybegynder
16. februar 2003 - 01:35 #7
Tusinde tak for hjælpen...

Så håber jeg at jeg kan finde ud af det! =)

Godnat... :)
Avatar billede hnteknik Novice
16. februar 2003 - 12:45 #8
Godmorgen :)

Kører du fast, så skriv igen - jeg har selv lige konverteret fra Access til Mysql. Den største hurdle for mig, var at skulle skrive views om rene sql statements. Det bliver forhåbentlig bedre i version 4!

Et tip: brug en 30 dages evaluering af EMS MySQL Manager Pro mens du lægger om fra Access. Der er både import/export og mulighed for at teste forskellige statements. Men der er sikkert andre der har forslag om bedre, billigere og smartere managere.

Henrik
Avatar billede cool_casper Nybegynder
16. februar 2003 - 13:02 #9
Hm... yeah, tak for tippet, men det er nu mere fremadsigtet, jeg har tænkt mig at bruge MySQL... Altså til nye sider... Men når jeg får min egen comp igen iaften skal jeg helt sikkert inst. det og så lige lave noget små tests...
Avatar billede hnteknik Novice
17. februar 2003 - 19:17 #10
Yea - man kan også købe EMS - på sigt - det er den faktisk værd.
Henrik
Avatar billede cool_casper Nybegynder
20. februar 2003 - 08:10 #11
hmm... Det ser desværre ud til at jeg ikke kan få mySQL til at køre... =(
Jeg har inst. mySQL, myODBC og EMS... Jeg kan ikke rigtig finde ud af om serveren kører... Der er jo ikke rigtig nogen form for status-program? Hvor jeg ligesom kan se hvordan og såen??
I EMS har jeg prøvet at connecte til localhost og til 127.0.0.1 uden resultat... Jeg har også prøvet at sætte et eks. på på min web-server, heller ikke med tilfredstillende resultat! =(
Nogen der har en idé om hvad jeg har gjort forkert!?
Avatar billede freeagent Nybegynder
20. februar 2003 - 08:25 #12
... du kan med stor fordel samtidig overveje at skifte fra ASP til PHP. Det spiller meget bedre sammen med MySQL. Og så er det et superfedt scripting sprog, med et meget omfattende funktionsbibliotek, og en masse open source applikationer. Og i den kommede version 5, bliver det meget mere "entreprise" og den Objekt Orienterede Programmering i PHP bliver meget forbedret.

Men det er selvfølgelig lidt mere krævende at skifte scriptingsprog end at slkufte fra ebn DB til en anden.

/freeagent
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester