Avatar billede ermolenko Nybegynder
17. februar 2003 - 22:43 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Fejl i dropmenu. Men hvor?

Hep!
Jeg har tidligere fået hjælp til at lave mig en dropmenu på min side. Problemet dengang var, at jeg ønskede at hæfte min menu til andre elementer på siden, så den ikke flød rundt ligesom dropmenuerne her på eksperten, når man resizer vinduet (fordi det hele er oprettet i en centreret tabel).

Men nu får jeg lige pludselig og ud af det blå en fejl på min menu, når den aktiveres, hvilket gør, at den ikke forsvinder igen. Det har der ikke været siden jeg fik det lavet, hvilket efterhånden er ved at være et par måneder siden, så jeg er lidt uforstående overfor, hvorfor det lige pludselig kommer nu. Desuden ser det ud til, at fejlen henviser til et sted i koden, som er genereret af Dreamweaver selv....?

Både linie 63 og linie 125, som der refereres til i fejl-angivelsen indeholder følgende linie:

if (document.MM_Time == null) MM_initTimelines(); //if *very* 1st time

Og begge disse linier er generet af Dreamweaver selv.
Fejl: Et objekt var ventet.

Nogen der har et bud på, hvad der går galt.

Evt. pelkjaer, som var så flink til at hjælpe mig sidst?

Tjeck selv fejlen her:
http://www.kongerne.com

Hold musen over menupunktet "Kongerne" og lad menuen folde sig ud. Herefter kommer der en fejl, som endvidere gør, at menuen ikke folder sig sammen igen, som det eller var meningen den skulle gøre.

Det skal lige siges (hvis det skulle have nogen betydning) at siderne er lavet ud fra en hjemmelavet template, som indeholder definitionen på menuen.

På forhånd tak!
Avatar billede pelkjaer Nybegynder
17. februar 2003 - 23:09 #1
Du har 2 findObj scripts. Slet det ene (4.0 og ikke 4.01) og se hvad der sker.
Avatar billede ermolenko Nybegynder
18. februar 2003 - 07:13 #2
Nope.
Det er fortsat det samme med henvisning til de samme linier (som nu har fået andre linienumre se'fø'li', men indeholder det samme....).

Jeg kan også sende det originale dokument, hvis det gør det nemmere at finde frem til fejlen. For jeg går ud fra, at linienumrene fucker op, når man ser det i notepad. De er vel ikke magen til "mine" linienumre? Oder was?
Avatar billede pelkjaer Nybegynder
18. februar 2003 - 11:44 #3
Du har da stadig de 2 findObj's.
Hvis du skal have hjælp, er du lige nødt til at slette den ene.
Avatar billede ermolenko Nybegynder
18. februar 2003 - 12:16 #4
Ja ok.
De er der stadig på serveren, men jeg har prøvet at slette den ene og derefter teste siden, hvilket ikke gav nogen ændringer. Derfor lod jeg den blive. Men jeg skal da gerne slette den permanent, hvis det kan gøre det nemmere at hjælpe:P

To sek.
Avatar billede ermolenko Nybegynder
18. februar 2003 - 12:26 #5
Ok. Så skulle det være udført.
Lige en uddybende kommentar:
Ude i min rod på sitet ligger der nu 2 filer, som jeg ikke aner hvor kommer fra.

De hedder hhv. "MM_Debug.js" og "MM_IEApplet.cab". Kan de have noget med fejlen at gøre?
Avatar billede ermolenko Nybegynder
19. februar 2003 - 17:42 #6
Andre der har et fornuftigt bud på en løsning?
Det er lidt irriterende, at menuen ikke forsvinder igen, ved mouseout.

Ermolenko
Avatar billede ermolenko Nybegynder
24. februar 2003 - 11:08 #7
OK.
Der er tilsyneladende ingen hjælp at hente her.

Jeg lukker.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester