25. februar 2003 - 11:08Der er
9 kommentarer og 3 løsninger
Laptop på tilbud....
Hey ppl, Som nogen måske ved, findes aldi også i DK. De (aldi) har en tendens til at lave nogle tilbud som man ikke kan kaste bort sådan uden lige. I denne uge, kan man få en Medion bærbar til 12000kr. Den er med en 2.6GHz, 15", GF4(64mb), USB2 samt Firewire, Brænder/DVD, TV-out plus en masse andet hardware og Software.
Men jeg kan ikke finde ud af om man overhovedet skal hoppe ud i sådan et tilbud.
Under normale omstændigheder ville jeg ALDRIG gå efter en laptop på tilbud i aldi, men den er billig, kan en masse, og jeg er på SU (dvs begrænset mængde penge).
Derfor - Hvad er jeres vurdering? erfaringer? etc...
Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.
Jeg har ikke handlet med ALDI, men har hørt at de er den 3. største PC leveradør i Tyskland. Det siger ikke noget om kvaliteten, det ved jeg godt, men det siger vel lidt om firmaet.
De erfaringer jeg har hørt om, er overvejende positive omkring Aldis computere og servicen der følger med, så udmildbart ville jeg ikke have et problem med at købe en computer der.
Synes godt om
Slettet bruger
25. februar 2003 - 11:18#3
Jeg har selv købt en Medion bærbar bare i Fona, men det er jo det samme mærke, Den virker findt, godt rubust! den har bare to fejl! Strømforsyningen bliver meget varm, (Men det er jo ikke noget nyt inden for bærbare) og med en stor P4 og et GF4, sluger den sq noget strøm på batteriet, f.eks: Word, WinAMP og MSN, så kan den ca. køre i en times tid..... hvilket jeg syndes er for lidt!
Men ser man bort fra det, kan jeg varm anbefale det!
2 af mine venner har købt deres bærbar i aldi, tro det er den samme som du snakker om, og der er ikke noget problem med deres eller noget, kender og nogen som har købt deres alm computere, og har selv sat en af dem op, de virker unden nogen problemer og deres service skulle også være i top. Dog er der et minus ved den bærbar som mine venner har købt, og det er at det ikke er en mobil cpu, så den levere en del varme i højre side, men ellers er der ikke noget. Så jeg kan kun sige at du roligt kan købe hos dem.
Du kan godt købe pcer i aldi da der samme med deres computer også følger en hotline support har en ven som også har købt pc(Medion) i aldi det er en lægger maskine(Kram) så køb du bare den lækker maskine de har i aldi
Hey Husk (benjax)lige på at hvis du køber den i Deutschelande så får du også et tysk tastatur + tysk xp home edition med i købet!!!...Hvis det ikke gør noget så er den tusse godt sparet, men hvis du ikke er en "tysk professor" skal du nok købe den i DK...;-)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.