Avatar billede kimla Nybegynder
26. februar 2003 - 21:14 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

Arghhh - IE6 virker ikke - hva så (XP Home)

Er ved at opgradere et peer-to-peer program - et eller andet går galt. Efter boot virker min Explorer 6.01 IKKE.
Og så er man på den, eftersom Explorer og XP er smørret godt ind i hinanden. Rundt omkring er det forslag til work-arounds af problemet - men intet virker. Er der nogen der har oplevet lignende - så jeg kan undgå total restore.

IEXPLORE.EXE har fundet en fejl og afsluttes. Vi beklager ulejligheden.

AppName: iexplore.exe    AppVer: 6.0.2600.0    ModName: unknown
ModVer: 0.0.0.0    Offset: ffff04fd
Avatar billede geforce3 Praktikant
26. februar 2003 - 21:18 #1
REPAIR:
Således udføres en reparation:
(1) Det første du skal gøre er at boote op på din Windows XP cd husk at din bios skal stå til at være first bootdevice cdrom.

(2) Og nu skal du trykke på I Agree/Godkende Licens' (F8)

(3) Spring det første tilbud om repair i Consolemode over og fortsæt din installation (ny installation)

(4) Nu kan du så vælge hvilket drev din nye installation skal ligge på og her er det gerne dit C drev med mindre du kører dualboot.

(5) Og nu fortæller den dig der er et styresystem på dette drev og om du vil slette det (L) eller du vil lave en repair (R) og nu skal du trykke på R.

(6) Og du vil nu se at den laver en helt ny installation men det dejlige er bare den beholder alle dine indstillinger og dit skrive bord intakt men nu har du sluppet for alle dine fejl og mangler :-)

(7) PS husk at have din CD-Key klar da denne skal bruges da det jo er en "nyinstallation" og under installationen skal du sætte det hele op igen og her tænker jeg på netværk og dit tastatur + div.
Avatar billede metal_hansen Nybegynder
26. februar 2003 - 21:18 #2
Den eneste måde at reperer din IE 6,0 er at lave et sfc check på dine systemfiler og gøres på denne måde.
(Start > Run) og her skriver du sfc /scannow.

Og virker dette trick ikke ja så kan du prøve at reindstaler den.

1: Klick på Start > Kør, skriv Regedit og klik på OK.

2: HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Active Setup \ Installed Components \ {89820200-ECBD-11cf-8B85-00AA005B4383}
Pas på for der er 2 næsten identiske.

3: Højre klik på den streng som heder IsInstalled og ændre den fra 1 til 0.

4: Luk det hele ned

5: Download og indstaler din nye IE 6,0 http://www.microsoft.com/windows/ie/default.asp





NB husk at hvis du ikke er helt sikker kan du lave en backop at din regedit.

Filer-Export vælg gem som :)
Avatar billede geforce3 Praktikant
26. februar 2003 - 21:23 #3
Nåå ja prøv som metal_hansen skriver gå først i kør og skriv sfc /scannow
Avatar billede initializing Nybegynder
26. februar 2003 - 21:25 #4
Nu må i sgu stoppe.. Alle kommer efter hånden med bud på repair efter mindste fejl til tider.. Der er altså andre måder at rette det på..
Repair er altså ikke den smarteste måde at gøre det på når der er andre metoder..

F.eks. SFC /SCANNOW
Avatar billede resten Nybegynder
26. februar 2003 - 21:27 #5
hehe>

Du kan prøve at reindstaler din IE.

1: Klick på Start > Kør, skriv Regedit og klik på OK.

2: HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Active Setup \ Installed Components \ {89820200-ECBD-11cf-8B85-00AA005B4383}
Pas på for der er 2 næsten identiske.

3: Højre klik på den streng som heder IsInstalled og ændre den fra 1 til 0.

4: Luk det hele ned

5: Download og indstaler din nye IE 6,0 http://www.microsoft.com/windows/ie/default.asp





NB husk at hvis du ikke er helt sikker kan du lave en backop at din regedit.

Filer-Export vælg gem som :)
Avatar billede metal_hansen Nybegynder
26. februar 2003 - 21:28 #6
Init > prøv lige at læs mit svar...
Avatar billede resten Nybegynder
26. februar 2003 - 21:28 #7
sorry jeg så ikke dit metal :)
Avatar billede geforce3 Praktikant
26. februar 2003 - 21:29 #8
Og jeg gav mig, jeg plejer også at skrive sfc /scannow først;o)
Avatar billede kimla Nybegynder
26. februar 2003 - 21:30 #9
sfc /scannow var det første jeg prøvede uden held. Og Regedit har jeg også prøvet - de to popper op på google med det samme!
Jeg har ikke prøvet øverste bud endnu...så Geforce3 - jeg prøver lige lykken! Men man er sgu´på herrens mark uden IE browser. Opera og Netscape er ikke helt det samme.
Avatar billede resten Nybegynder
26. februar 2003 - 21:32 #10
Gør som metal hansen siger så skal du nok få din "gamle" IE tilbage :)
Avatar billede kimla Nybegynder
16. marts 2003 - 05:16 #11
Ingen af delene hjalp - så forsøgte jeg afinstallatin af nogle programmer - da jeg kom til Hotbar (3.parts ****) virkede min exploder igen. Der er delt lidt point ud, men installere aldrig HotBar. Det er twister din IE :-(
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester