Avatar billede codebase Praktikant
08. november 2000 - 13:40 Der er 16 kommentarer og
1 løsning

Bcc mail ??

Jeg har førsøgt at få Bcc mail funktionen til at virke, men uden held !!

mail \"min@email.dk\",$emne,$besked,\"Bcc: min@email.dk,min@email.dk\\nFrom: min@email.dk\\nReply-To: min@email.dk\\n\");

Men det virker ikke?
Jeg har set eks. på php.net men det virkede heller ikke?

Kan det være enspg. om opsætning af serveren eller er min mail komando forkert ?
Avatar billede ramlev Nybegynder
08. november 2000 - 13:45 #1
Hvorfor bruge Bcc: ? .. jeg har lavet en mailting som sender emails ud til en række brugere som ligger i en DB, og laver bare en løkke ud fra antallet af emailadresser, og kører mail() x antal gange med den nye adresse i, så behøv\'s man ikke BCC.
Avatar billede codebase Praktikant
08. november 2000 - 18:10 #2
ja det er rigtigt, men hvis ens database bliver rigtig stor, så er det mest rigtigt at benytte en Bcc løsning, og jeg regner med at min DB bliver stor :-)

Men fuldstændigt rigtigt, det er osse den måde jeg sender mail på pt. :-/

-codeb@se
Avatar billede ramlev Nybegynder
08. november 2000 - 18:58 #3
Hvor har du den definition fra ?

hvis en database er lille er mail-løkken ok,
hvis databasen er stor er det ikke ? ? ...

Avatar billede codebase Praktikant
08. november 2000 - 19:26 #4
hmm, Jeg har snakket med en del PHP programmøre, og de siger allesammen, at den rigtige måde vil være at benytte bcc ???
Hvis ikke du mener dette, må du begrunde dit svar!
(hvis den bliver god, får du dine points for den :-)
Avatar billede ramlev Nybegynder
08. november 2000 - 20:02 #5
Jeg ved ikke om jeg har et godt svar på det, mener det må være smag og behag.

der er vel ikke nogen rigtig eller forkert måde på dette problem, blot at mail\'s bliver sendt.
Avatar billede codebase Praktikant
08. november 2000 - 20:23 #6
det har noget at gøre med, hvis der nu er rigtige mange, ville det være forkert at \'smutte\' i DBen ,sende en main, for igen at smutte i DBen !!
Med en Bcc løsning, henter du alle adr. på en gang, derefter sender du din mail !! ok?
Avatar billede codebase Praktikant
08. november 2000 - 20:24 #7
Men hvis du ved hvad der går galt med min mail kommando, ville jeg meget gerne vide det!!
Avatar billede ramlev Nybegynder
08. november 2000 - 22:51 #8
tror det er dette :

mail (\"til@email.dk\",\"subject\",$content,\"from:min@email.dk\\nbcc:bcc1@nymail.dk;bcc2@nymail.dk\");
Avatar billede ramlev Nybegynder
08. november 2000 - 22:52 #9
men for at kommentere lidt mht. db-tilgang osv osv ... så henter jeg alle emailadresser fra db\'en ned i et array, hvorfra jeg sender mine mail\'s
Avatar billede codebase Praktikant
08. november 2000 - 22:59 #10
hmm, jeg syntes det liner en line, jeg har set før :-)
Men jeg prøver den lige, og så skal du nok få dine velfortjente points! :-)
Avatar billede ramlev Nybegynder
09. november 2000 - 14:11 #11
forskellen er at du bruger , til at adskille dine bcc\'s , og jeg bruger ; som er det rigtige ...
Avatar billede codebase Praktikant
13. november 2000 - 17:36 #12
hmm må der heller ikke være mellemrum efter bcc: ?? og skal det stå med små?
Avatar billede ramlev Nybegynder
13. november 2000 - 17:56 #13
virker mit eksempel ikke eller ? ? ...
Avatar billede codebase Praktikant
13. november 2000 - 18:05 #14
<?
mail (\"no@email.dk\",\"subject\",$content,\"from:no@email.dk\\nbcc:no@email.dk;no@email.dk\");
?>

Dette lille script, sender kun den føste mail !!!
Ingen bcc mail til mig :-(
Avatar billede ramlev Nybegynder
13. november 2000 - 18:15 #15
forstår jeg ikke så .. desværre
Avatar billede codebase Praktikant
13. november 2000 - 19:23 #16
hmm.
Jeg har oprette et nyt spg. vedr. dette spg.
se: http://www.eksperten.dk/spm/33240
dialogen kan forsættes via det nye spg.
Ellers tak for kampen.... :)
Avatar billede lp Nybegynder
14. november 2000 - 01:48 #17
jeg vil på det kraftigste anbefale at du laver en for løkke som sender en mail til hver enkelt bruger i databasen, uanset hvor mange poster du har i din database.

Problemet ved at benytte BCC er at du kan risikere at én enkelt email adresse kan, undskyld sproget, fucke din udsending fulstændigt.
Lad os forestille os at en emailadresse med et ; eller lignende er sneget sig ind i din database. Er du uheldig kan dette medføre at alle emails derfra og fremefter går helt i ged.
for løkken er ikke den hurtigste løsning, men sikrer at hver enkelt modtage får en mail som er pointet direkte mod ham.......jeg har hørt om flere tilfælde hvor din løsning har medført at modtagerne er blevet offentliggjort ved en fejl og dette giver sure kunder/brugere. I værste fald kan konkurrenter som måske har tilmeldt sig din liste snuppe dine modtagere og sende dem en mail.

Jeg ville ikke overveje et sekund hvorledes dette skulle løses; Med en for løkke som er optimeret mest muligt.

BCC kan benyttes hvis man i en periode vil logge at en mail bliver sendt korrekt til brugere som anmoder om en eller anden form for mail. Dermed kan man indsætte sin egen mail adresse og tjekke at det kører i opstartsfasen.
Hvorfor det ikke virker hos dig undrer mig dog en del......men overvej lige den anden løsning igen, ik :-)

/LP
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester