Avatar billede zulu Nybegynder
07. marts 2003 - 15:04 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Mailkomponent til nyhedsbrev-formular

Hvor henter jeg - og hvordan anvender jeg en mailkomponent til postafsendelse, således jeg kan sende informationer i en formular direkte fra nettet og til min e-mailadresse?

Jeg har brug for det i forbindelse med en nyhedsbrev-tilmelding på min hjemmeside. Jeg har tænkt på formmail, men det kan jeg ikke hitte ud af. Problemet med den nyhedsbrev-formular jeg allerede har prøvet med er, at den åbner Outlook op for at sende dataene. Det kan jeg ikke bruge til noget.

Jeg bruger FrontPage til hjemmesiden.

Jeg har brug for en guide i letforståeligt sprog...
Avatar billede tam Nybegynder
09. marts 2003 - 00:36 #1
http://www.dimac.net/websites/dimac/website/Frameset/{F6DF2D97-1C6C-495E-996F-23C554270779}

De laver en COM Component der hedder JMail. Den er gratis, og der er manualer og samples på siden...
Avatar billede zulu Nybegynder
11. marts 2003 - 16:15 #2
Jeg har opgivet at bruge Jmail... men du får points alligevel.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester