Avatar billede cool-it Nybegynder
07. marts 2003 - 22:42 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Html/txt export fra Financials 2.60

Når jeg skal gemme en rapport, f.eks Finans - Kontoudtog, til en fil gemmer jeg den som html. Men den bliver jo enorm stor 14MB, bare for et kvartal ?
Alternativt har jeg på forsøgt at:
>udskriv > Skriv til fil >filnavn C:/fin_konto.txt
men her får jeg det problem at der mangler en del data, og istedet får en masse stjerner.

Ex.  567,50 ********
Avatar billede amtoft Novice
08. marts 2003 - 11:15 #1
Skyldes sikkert at den rapport du bruger ved udskrift har en skriftstørrelse på 7, men når det udskrives til fil, bruger den en standard-skrift med en størrelse på 10.
Du kan evt. lave en kopi af rapporten og ændre størrelsen af felterne, så de bliver bredere, og dermed får mere plads når det gemmes som txt.

Afhængig af hvad du skal bruge det til, kan du evt. overveje at udskrive til pdf-dokument.
Avatar billede cool-it Nybegynder
08. marts 2003 - 11:19 #2
OK det prøver jeg. Rapporten skal bruges af vores revisor.
Avatar billede cool-it Nybegynder
10. marts 2003 - 10:25 #3
God ide det der med PDFén, det virker perfekt.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester