Avatar billede silickon Nybegynder
08. marts 2003 - 00:28 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Downloading

Hey....
Jeg går og tænker lidt over alle de love mht. downloading af filer.
Hvad siger loven? Må man f.eks. godt hente en film fra nettet, og have på sin computer, hvis man hverken sælger den, lader andre hente den via. download programmer?
Og må man f.eks. godt låne en CD, og en DVD film, og rippe den ind på sin computer, bare man ikke lader folk hente den?
Jeg er meget usikker i loven, og ved ikke hvad jeg må gøre, og ikke må.
Avatar billede Slettet bruger
08. marts 2003 - 00:29 #1
det er i hvert fald tilladt at søge og se alle de andre 1000 spørgsmål der er oprettet med det samme indhold :O)
Avatar billede jpvj Nybegynder
08. marts 2003 - 00:30 #2
Se kulturministeriets guide - de må vist vide det :-)

http://www.kum.dk/sw5386.asp
Avatar billede silickon Nybegynder
08. marts 2003 - 00:32 #3
tak... og jeg prøver at søge :P
Avatar billede halifax Nybegynder
08. marts 2003 - 00:34 #4
Her er lidt info:


Digital kopiering
Forbrugervejledning
11. oktober 2001
Reglerne for digital kopiering er forvirrende.

Siden sommeren 2001 har digital hjemmekopiering af musik været tilladt. Men reglerne er forvirrende - og for edb-programmer gælder der helt andre regler.

Du må kopiere til personligt brug inden for din egen hustand - altså til dig selv, din ægtefælle og dine børn. Du må gerne lytte til din egen kopi på en discman. Den kan du så tage med i toget eller over til vennerne. De må bare ikke lytte til discmanen. Du må også lytte til de kopierede cd'er på dit arbejde. Men kun hvis musikanlægget er dit eget og står inde på dit eget kontor.

Du må kun kopiere lovlige værker. På internettet kan det være svært at se, om en musikfil er lagt på nettet med kunstnerens tilladelse eller ej. Som forbruger findes der ingen anden vejledning end at følge sin sunde fornuft, når man kopierer musikfiler fra nettet.

Du må gerne:


Kopiere et lovligt værk - dvs. et lovligt eksemplar af et udgivet værk.
Kopiere et værk, hvor kunstneren eller ophavsmanden selv har tilladt kopiering.
Kopiere en lovlig cd lånt af en ven
Kopiere en cd lånt på biblioteket.
Spille en lovligt kopieret cd til din egen fest.
Kopiere til din pc med henblik på 'elektronisk afvikling inden for husstanden'.
Lytte til din egen kopi hjemme, i bilen, i sommerhuset, på din båd og på din discman.

Du må ikke:


Kopiere en kopi-cd.
Kopiere værker hentet på nettet, som er lagt ud uden kunstnerens eller ophavsmandens samtykke.
Kopiere en cd og spille den til en andens fest.
Lytte til en kopieret cd på arbejdspladsens musikanlæg.
Give en kopieret cd væk.
Låne, bytte eller sælge en kopieret cd.
Videresende et digitalt leveret værk via din e-mail.

Når det drejer sig om edb-programmer er reglerne helt anderledes. I loven om ophavsret er de undtaget fra retten til privat kopiering og retten til udlån. Det betyder, at du kun må gøre det som er tilladt ifølge programmets licensbetingelser.

Som regel siger licensbetingelserne, at man ikke må kopiere programmet, og at man kun må bruge det selv. Måske må man lave en backup-kopi til eget brug. Hvis man sælger programmet til andre, skal man selv slette det man har installeret og destruere alle kopier.

http://www.forbrugerraadet.dk/raad/forbruger/alle/cdbrand/
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester