Avatar billede mini-me Nybegynder
10. marts 2003 - 14:44 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Distinct

Hej Eksperter,

Så sidder jeg lige med et lille problem, jeg er igang med at lave en kundedatabase, og da det er muligt at indtaste de samme kundedata flere gange har jeg et problem.

Problemet ligger i, at jeg i min db har id, contactperson, phone og fax. Men når jeg så laver mit db udtræk et ganske alm. kommer tlf. nummeret flere gange.

Jeg har så benyttet Distinct men så kigger den også i ID og der har jeg jo forskellige, og problemet ligger så i at hvis jeg benytter SELECT DISTINCT contactperson, phone og fax from tabellen, så kan jeg ikke få mulighed for at tage id´et med mig. Nogen der har en løsning?
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
10. marts 2003 - 14:59 #1
Hvilket id skulle den så også tage, hvis der var flere ens
Overvej

  select max(id)as newid,contactperson,phone,fax from .... group by contactperson,phone,fax
Avatar billede mini-me Nybegynder
13. marts 2003 - 17:44 #2
Fandt en helt anden løsning, ellers tak ;o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester