Avatar billede NanoQ Nybegynder
10. marts 2003 - 15:29 Der er 24 kommentarer og
1 løsning

Hul igennem til folkene bag Eksperten?

Nu har jeg efterhånden længe haft et par problemer, der i praksis gør Eksperten ubrugelig for mig.

- Jeg kan ikke se spørgsmållister af nogen art. feks. er alt hvad http://www.eksperten.dk/kat/41/ viser:

Titel Point Kategori Indlæg
1 - 0 ud af 1  >>

Det samme gør sig gældende med søgeresultater, pointstatistik og e-nyt.

Det andet problem er, at spørgsmål jeg opretter ikke dukker op i "Nyeste spørgsmsmål". Efterfølgende indlæg i disse spørgsmål, får ligeledes ikke spørgsmålene til at dukke op under "nyeste indlæg". Dette bevirker at jeg mine spørgsmål bliver disponeret så ringe, at jeg sjældent modtager gode svar.

Jeg har indtil videre skrevet til Admin vedr. problemerne 2 gange. Men der er ikke blevet reageret.

Det er muligt det er et større arbejde at udbedre fejlene. Men det mindste man kan gøre, er SVARE på de mails jeg sender, så jeg ved der bliver taget hånd om sagen.

Kan det virkelig passe, at man blot skal acceptere en så forrygende ringe service?

Her i butikken ville en tilsvarende mangel på service betyde en advarsel. Ved gentagelse ville det betyde afskedigelse.

(nu får jeg jo sikkert den med at de har så travlt så travlt med at løse de mange problemer der er... Den kunne jeg have accepteret, hvis det havde drejet sig om et par dage... men nu holder den undskyldning simpelt hen ikke mere).
Avatar billede johnstigers Seniormester
10. marts 2003 - 15:40 #1
jeg er toatalt enig med dig.
Bl.a. denne fra E-nyt: http://www.eksperten.dk/enyt.phtml?id=118 - hvorfor skrive det når de ikke gør en skid ved det???
Avatar billede NanoQ Nybegynder
10. marts 2003 - 15:46 #2
Mon man skal konkludere at sitets brugere ikke har nogen særlig høj prioritet? - jeg håber det ikke....

(Nu har jeg jo så skrevet dette indlæg... men igen får det en dårlig eksponering grundet ovenstående fejl... En workaround kunne være at oprette en pseudobruger og alene bruge denne til at oprette ét referencespørgsmål til hvert spørgsmål jeg stiller. Det er en noget fumlet løsning, der  princippet ville være imod Ekspertens regler. Men pt er det min eneste mulighed for at benytte Eksperten på lige fod med alle andre... )
Avatar billede resten Nybegynder
10. marts 2003 - 15:48 #3
Jeg kan desvære også stille mig op i køen da jeg har selvsamme problem som nanoq :-\

Hvorfor ikke lukke exp.dk ned i 1 uge og sætte nogen folk på der kan fikse alle de problemmer der bliver ved at komme igen til stor gene for os bruger?

Eller er der slet ingen coadmin der ved noget så vi andre kan få en brifing om hvad der sker......
Avatar billede admin Novice
10. marts 2003 - 15:54 #4
Spm i kategorierne Diverse & Eksperten bliver ikke vist i nyeste spørgsmål/indlæg da de ikke handler om Eksperten's kerneområde.
Browserproblemer er noget vi ser på, men det har ikke højeste prioritet p.t.
Avatar billede NanoQ Nybegynder
10. marts 2003 - 15:57 #5
Ingen af disse ting hænger sammen med mine problemer.

Det er jo ikke kun spørgsmål i disse kategorier jeg ikke kan se... det er ALLE lister. Dvs. Alle kategorier, pointstatistikker mv. Alle disse fremtræder som tomme.

Jeg ved ikke hvor du får "browserproblemer" fra. Dette har på intet tidspunkt været nævnt. Mine problemer er der uanset browser. De hænger sammen med mit brugernavn og ikke med min maskine (problemet optræder uanset hvorfra i verden jeg logger på Eksperten).
Avatar billede admin Novice
10. marts 2003 - 16:12 #6
Der er opdateringer på vej, som vil løse dette. Hvornår det sker kan jeg ikke sige på nuværende tidspunkt.
Avatar billede NanoQ Nybegynder
10. marts 2003 - 16:35 #7
Dvs. jeg blot skal skal acceptere en ubrugelig Eksperten?

Ville jeg få højere prioritet hvis jeg var Pro medlem? - eller ville det være at smide penge ud ad vinduet?

Det lyder forøvrigt underligt, at der skal "opdateringer" til for at rette disse to fejl. Fejlen er jo ikke generel. Den er der for mig og for "resten". Dvs. det må være en fejl der umiddelbart kan rettes.

Jeg forstår ikke Eksperten kan leve med brugere, hvor hvem sitet ikke fungerer. Sådanne ting skaber utilfredshed og utilfredshed rygtes hurtigt.
Avatar billede NanoQ Nybegynder
10. marts 2003 - 16:36 #8
Hold kæft, hvor er det her da frustrerende....
Avatar billede NanoQ Nybegynder
10. marts 2003 - 16:40 #9
Alternativt må jeg oprette en pseudobruger og benytte denne indtil problemet er løst. Dette vil betyde jeg vil have 2 aktive brugere samt jeg vil foretage en pointoverførsel fra denne til "NanoQ" når brugeren ikke længere er nødvendig (for at beholde optjente point). Kan dette accepteres?
Avatar billede admin Novice
10. marts 2003 - 16:45 #10
nej.
Avatar billede triple-x Nybegynder
10. marts 2003 - 18:01 #11
til Admin...

Du glemmer at i har konkurenter tror jeg, jo længere tid folk ser eksperten sådan her, såårh flygter de. Hvorfor ikke lukke ned i stedet bare et par dage og så arbejde på højtryk for at få det lavet.

Det tror jeg altså folk ville kunne forstå bedre end dette her.

Bare min mening.... Og kan godt forstå NanoQ kan ik forstå hvordan du kan forbyde ham sådan noget, når han har en god grund til det, og han gør det jo ikke for at misbruge ekspertens system...
Avatar billede johnstigers Seniormester
10. marts 2003 - 19:22 #12
triple-x> så mange konkurrenter har eksperten heller ikke - dog kunne www.itdoktor.dk/doctor i mit tilfælde sagtens være et reelt alternativ, men er det dog ikke pga. ekspertens funktionalitet som jeg finder er en smule bedre :)
Altså når det hele kører...
Avatar billede triple-x Nybegynder
10. marts 2003 - 20:47 #13
hmm www.iknow.dk er vel også en konkurent, der er jeg ihvertfald begnydt at søge hen.
Avatar billede NanoQ Nybegynder
10. marts 2003 - 21:00 #14
admin, du er meget kort for munden.

Hvorfor vil du ikke besvare mine spørgsmål?

Du vil ikke gøre en indsats for at mine probelemer bliver løst. Du vil ikke fortælle mig hvornår jeg kan forvente de bliver løst. Du vil ikke lade mig gøre det eneste jeg KAN gøre, for at bruge Eksperten på lige fod med andre, intil problemet er løst.

Hvad vil du egentlig have jeg skal gøre? - skal jeg sende daglige mails indtil problemet er løst? - eller måske dagligt oprette spørgsmål i denne kategori?

Hvordan skal vi bruger forholde os med sådannne fejl? - FORVENTER du simpelt hen at folk stiltiende vil acceptere de fejl der er, uden overhovedet at få nogen information?

Jeg synes oprigtigt ikke du behandler dine "kunder" særligt godt. Jeg forstår simpelt hen ikke IDG kan leve med denne service. Eksperten er jo idag synonym med IDG. Dvs. den goodwill de mister her, smitter af på deres øvrige produkter.

Ja, du må undskylde mig... men jeg er ved at blive vred. Det er længe siden jeg har følt mig så dårligt behandlet som her.
Avatar billede NanoQ Nybegynder
10. marts 2003 - 21:03 #15
Nu modtager jeg forøvrigt heller ikke længere mails... det går da forrygende godt.
Avatar billede resten Nybegynder
10. marts 2003 - 21:06 #16
Heller ikke her indtil for 2 min siden så kom der 56 stk på en gang........
Avatar billede NanoQ Nybegynder
10. marts 2003 - 21:23 #17
det samme her.
Avatar billede NanoQ Nybegynder
10. marts 2003 - 21:41 #18
Jeg har nu kontaktet Jesper B. Haun fra IDG. Jeg håber han kan besvare mine spørgsmål.
Avatar billede resten Nybegynder
10. marts 2003 - 21:42 #19
Jacob du kan læse her http://www.eksperten.dk/spm/322250

At vi har store problemmer med netop vores bruger (nanoq og resten)
Avatar billede triple-x Nybegynder
10. marts 2003 - 21:59 #20
ehm nej det mindste du kunne gøre var at holde os opdateret hvis man læser det du skriver under Enyt så står der at fejlen vil blive retten om natten men ik og skid er der sket, eller jo lidt det med point ser ud til at fungere igen, eller ihvert fald gennerelt.

Men helt ærlig jeg lukker også snart ned her på eksperten og vender tilbage engang når du regner med at rette de problemer der er.

Undskyld men er efterhånden meget sur :( ik engang svare på spørgsmål kan du..
Avatar billede admin Novice
11. marts 2003 - 09:16 #21
fejl vedr. brugerne resten og nanoq skulle være rettet nu.
Avatar billede NanoQ Nybegynder
11. marts 2003 - 09:20 #22
jammen dog :)
Avatar billede askhoej Praktikant
11. marts 2003 - 09:28 #23
admin >> kunne i ikke lige tage at opdatere sidste nyt, men lidt mere information om hvornår man kan forvente normale tilstande her på Eksperten igen? - det kan ikke tage mere end 5 min.

/askhoej
Avatar billede NanoQ Nybegynder
11. marts 2003 - 09:31 #24
Jeg har testet lidt, og det ser faktisk ud til alt virker for mig nu.

Tak for det.

...og så var det ikke engang nødvendigt at vente på de "opdateringer der er på vej" ;)
Avatar billede resten Nybegynder
11. marts 2003 - 09:37 #25
Ja det virker også fint for mig nu det eneste der ikke virker er point placeringen jeg røg 80 pladser ned i Torsdag :-\
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester