11. marts 2003 - 08:55Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Ressource bundle
Hejsa! Jeg har et problem med en ressource bundle (property fil). Problemet er, at jeg ikke kan få fat i den fra min kode. Hvor skal en propertyfil ligge i forhold til den kode der skal ha fat i den! Jeg har prøvet at ligge den snart alle mulige steder, men det ser ikke ud til at hjælpe. Jeg har prøvet at ligge den i samme bibliotek, som den java, fil der skal have fat i den! Kan det have noget at gøre med, at koden bliver afviklet fra en server? Jeg har før haft lignende problemer med at få fat i filer på en server!
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Okay Jeg har løst problemet. Jeg havde prop-filen liggende i et bib der hedder bean. Og jeg kunne ikke få fingre i den! Men jeg løste det når jeg skulle hente den ved at hente "bean.db" (bundlen hedder db). Takker
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.