Avatar billede peturkirke Novice
11. marts 2003 - 12:47 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

kopiering fra digitalt videokamera til bærbar PC

Hej
Jeg har fået mange forskellige svar på, hvordan jeg skal kopiere film fra mit digitale videokamera til min PC'er.
Nogle siger at jeg skal bruge et kort, som hedder noget med FireWire IEEE ? mens andre siger, at jeg skal bruge S-video ?
Hvad synes i er det bedste at bruge til dette ?
Avatar billede mfalck Praktikant
11. marts 2003 - 12:49 #1
fordelen ved firewire er at du holder det hele digital mens ved s-video bliver det konverteret til analoge signaler; endvidere kan jeg på mit kamera spole frem og tilbage som jeg lyster fra min datamat. S-video er vel ok - hvis du har det på din bærbare ellers skal du have fat på et Pc-card med firewire.
Avatar billede peturkirke Novice
11. marts 2003 - 13:48 #2
hvad koster et Pc-card med firewire ?
Avatar billede mfalck Praktikant
11. marts 2003 - 14:07 #3
Noname FireWire CardBus Card    FireWire  298 kr
http://www.computer-parts.dk/
Avatar billede mfalck Praktikant
11. marts 2003 - 14:08 #4
ellers tjek www.edbpriser.dk
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester